Zdrcující zjištění: Zabíjení není v rozporu s lidskou přirozeností

8. 4. 2025 – 13:00 | Člověk | Radek Chlup | Diskuze:

Zdrcující zjištění: Zabíjení není v rozporu s lidskou přirozeností
Zabíjení nutně vojáky poznamenat nemusí | zdroj: Pixabay

Zabíjení nutně nepoškozuje duševní zdraví, záleží na kontextu, říká norský klinický psycholog Andreas Epetvedt Nordstrand. Mnohem větší psychickou újmu vykazují podle jeho studie vojáci, kteří jsou nuceni zabíjet na mírových misích než ti na bitevním poli v aktivním konfliktu. Výzkum upozorňuje, jak důležité je, aby velení připravilo vojáky na konkrétní misi a stanovilo jasná pravidla jejich nasazení.

Všeobecně si myslíme, že zabíjení je proti lidské přirozenosti a způsobuje psychické problémy. Nordstrand o tom ale vždy pochyboval. A průzkum mezi tisíci veterány z misí v Libanonu a Afghánistánu mu potvrdil, že oprávněně.

„Zabít jiného člověka není samo o sobě v rozporu s lidskou přirozeností. Proto to člověku, který zabíjel, nemusí způsobit žádnou duševní újmu. Vše závisí na okolnostech, za jakých k zabití došlo,“ uvedl Nordstrand. „Naše studie ukazuje, že si voják musí být jasně vědom pravidel svého nasazení a očekávání spojených s vojenskou misí, do níž byl vyslán,“ uvedl odborník. Jinými slovy, musí být připraven zabíjet.

Je to prostě jen práce 

Veteráni nasazení v Libanonu se podle výsledků studie mnohem více potýkali s psychickými problémy, nadměrnou konzumací alkoholu a dramatickým poklesem kvality života určitou dobu po návratu domů než ti v Afghánistánu, kteří „byli v pohodě“. „U afghánských veteránů nemělo zabití člověka v boji na duševní zdraví a životní pohodu žádný vliv,“ vysvětlil Nordstrand.

Důvod hledejme v odlišnosti misí v Libanonu a Afghánistánu. V libanonské mírové misi měli vojáci za úkol snížit napětí a zajišťovat příměří. Sice jim hrozily ozbrojené střety, ale ani zdaleka ne tak nebezpečné jako v Afghánistánu. Tam se vojáci dostávali do tvrdých bojů častěji a čelili agresivnějšímu nepříteli. Byli připraveni zabíjet, vojáci v Libanonu ne, a tak na ně mělo zabíjení mnohem větší dopad.

„Na mírové misi jsou vojáci po zabití člověka psychicky mnohem zranitelnější než vojáci na bojových misích,“ shrnul závěry výzkumu psycholog a upozorňuje, že je nutné zajistit, aby se vojáci z misí vraceli domů bez pocitů viny. Zabíjení je totiž jejich práce.

Zdroje:
Cosmos, Armed Forces & Society

Nejnovější články