'Ahoj Země! Chyběla jsem ti?' Evropa teď má na Marsu svůj modul

AKTUALITA - Vesmír autor: red

Modul Schiaparelli, který vyslala Evropská kosmická agentura (ESA) ve spolupráci s ruským Roskosmosem na Mars, ve středu přistál v cílové destinaci. Modul má na Rudé planetě hledat stopy života.

Ilustrace oddělení modulu Schiaparelli sestupujícího na Mars od družice Trace Gas Orbiter (TGO)

Ilustrace oddělení modulu Schiaparelli sestupujícího na Mars od družice Trace Gas Orbiter (TGO),zdroj: ESA–D. Ducros

Evropské středisko kosmických letů ESA v německém Darmstadtu si stále není jisté, v jakém stavu modul je, obdrželo ale aspoň dobrou zprávu od družice Trace Gas Orbiter (TGO), která k Marsu dorazila v sobotu spolu s Schiaparelli. Družice po obletu planety potvrdila, že se dostala na plánovanou oběžnou dráhu. "Ahoj Země! Chyběla jsem ti?" podělila se ESA na Twitteru se vzkazem TGO.

Dopravit vědecké aparáty na povrch Marsu je technicky složitý manévr a ESA v minulosti s několika přístroji neuspěla. Před třemi lety například přišla o rover Beagle 2 sondy Mars Express, kterému se po přistání neotevřely solární panely.

Modul Schiaparelli musel při sestupu postupně zpomalit z rychlosti 21 tisíc kilometrů za hodinu, s níž vstoupil do marsovské atmosféry, na zhruba deset kilometrů za hodinu. Pomoci mu měly padáky a těsně nad povrchem i zážeh motorů.

Hlavním cílem mise ExoMars je pátrat po výskytu metanu a dalších atmosférických plynů, které mohou být znamením přítomnosti aktivních biologických nebo geologických procesů. Dalším významným úkolem je otestovat důležité technologie v přípravě účasti ESA při budoucích misích na Marsu.

ExoMars2016_DescentInfographic_20160223_625

Plán sestupu modulu na povrch Marsu,zdroj:ESA/ATG medialab

Družice TGO se společně s modulem vydala na cestu letos 14. března za pomoci ruské nosné rakety Proton. Minulou neděli se oba aparáty podle plánu od sebe úspěšně oddělily. Zatímco Schiaparelli zamířil k Marsu, aby pokračoval v bádání na povrchu, družice bude obíhat kolem planety a zkoumat ji z výšky kolem 400 kilometrů.

Schiaparelli je vybaven několika vědeckými přístroji k provádění výzkumu, avšak jeho hlavním účelem bylo vyzkoušet přistání a otestovat technologie pro vyslání robotického vozítka ESA na Mars za čtyři roky.

Program ExoMars se skládá ze dvou misí. První nyní plní družice TGO a modul Schiaparelli. Druhá část projektu má odstartovat v roce 2020 vysláním robotického vozítka a vědecké platformy na povrch Marsu. Vozítko bude vybaveno vrtným zařízením a sadou nástrojů pro geochemický a exobiologický výzkum (výzkum mimozemského života).


Tagy: Mars dobývání vesmíru ESA přistání na Marsu

Zdroje: ČTK