Astronomové poprvé vyfotili černou díru! Je vzdálená 55 milionů světelných let

- Vesmír autor: Ladislav Loukota

Dnešní den se do historie astronomie i fyziky zapíše zlatým písmem! Astronomové z projektu The Event Horizon Telescope totiž po desetiletí snahy zveřejnili první skutečný snímek bezprostředního okolí černé díry. Na první pohled nemusí rozmazaný objekt působit jako něco dechberoucího. Ve skutečnosti jde o další potvrzení platnosti Einstenovy teorie relativity i příslib budoucnosti astronomie.  

M87 v objektivu EHT

M87 v objektivu EHT , zdroj: The Event Horizon Telescope

Pohlednice od M87 

Snímkování The Event Horizon Telescope (EHT) proběhlo už před dvěma lety a od té doby vědci analyzovali a spojovali získaná data. EHT totiž využíval precizně synchronizovanou soustavu teleskopů v různých částech planety k vytvoření "virtuálního" teleskopu o velikosti celé Země k tomu, aby pořídili obraz vzdáleného galaktického jádra.

Kooperace musela být bezchybná. Na projektu pracovalo přes 200 vědců z různé části planety a stál například i na tom, aby v průběhu snímkovacího týdne v oblasti všech daných observatoří panovalo dobré počasí.

Ve výsledku se podařilo vytvořit snímek supermasivní černé díry o hmotnosti 6,5 miliardy Sluncí v jádru vzdálené galaxie Messier 87. Samotnou singularitu samozřejmě spatřit nemůžeme - ta je a bude asi navždy ukryta za horizontem událostí, z něhož neunikne jediná částice.

Co však na snímku je vidět, je jak "stín" černé díry, tak i akreační disk materiálu kolem černé díry samotné. Pozorovat lze i matné výtrysky (jets) z obou polárních oblastí.

Pokud by EHT byl schopný dosáhnout lepšího rozlišení, vypadal by zřejmě snímek zhruba tak jako simulace uprostřed.

Realita vs. simulace Realita vs. simulace. Pro plný náhled rozklikněte, zdroj: The Event Horizon Telescope

Budoucnost astronomie již dnes

Není prozatím přesně jasné, nakolik snímek zachycuje okraj stínu a nakolik širší okolí. Vzhledem k nižší ostrosti a optickým jevům souvisejícím s extrémní gravitací si tak na další a přesnější pochopení přímého okolí černé díry budeme muset ještě počkat.

Je to poprvé, co se podařilo skutečně vytvořit snímek okolí černé díry - a snímek tak mimo jiné potvrzuje platnost Einsteinovy teorie relativity. Úspěch EHT tak například ilustruje vliv extrémní gravitace na zakřivení světla. Obecně odpovídá tomu, co teoretici odhadovali - především tak jde o další důležité potvrzení platnosti Einsteinových teorií i naší představy o černých dírách.

Ačkoliv může rozmazaný snímek působit snad poněkud antiklimaticky, důležité je, že představuje první úspěch EHT v přímém zobrazování velkých kosmických dálav. Delší snímkování a pokud možnost i s více teleskopy (popřípadě s teleskopy mimo Zemi) by nám v budoucnu mělo umožnit získávat podstatně ostřejší snímky.

Snímek černé díry v M87 bude možná ještě doostřen digitálními metodami, jednou však může sloužit jako podobná demonstrace pokroku stejně tak, jako první snímky Jupitera ve srovnání s dnešními záběry.

Tagy: Vesmír věda a poznání černé díry