Číňané ukazují v animaci přistání svých tchajkonautů na Měsíci

5. 1. 2023 – 23:06 | Vesmír | Ladislav Loukota | Diskuze:

Číňané ukazují v animaci přistání svých tchajkonautů na Měsíci
Fotografie pořízená roverem Yutu-2 v lednu 2019 ukazuje přistávací modul čínské sondy Čchang-e 4 na odvrácené straně Měsíce. | zdroj: Profimedia

USA vs. Čína. Schyluje se k závodům o Měsíc.

Číňané naznačují, že ve vesmíru budou pro Američany vážnou konkurencí. Jejich plány jsou velkolepé.

Někdejší vesmírné závody Sovětského svazu se Spojenými státy tak patrně už za několik let vystřídá soupeření Čína-USA, upozorňuje žurnál Gizmodo.

Čínská stopa v měsíčním prachu

Nejnověji Číňané v animaci ukázali, jako bude vypadat přistání tchajkonautů (čínských astronautů, kosmonautů) na Měsíci. Chtějí ho stihnout do roku 2030.

(Přednáška šéfa Čínské korporace pro leteckou a kosmickou vědu a techniku Wu Jen-šenga o lunárním programu pro vás nebude patrně srozumitelná. Video si posuňte na 50. minutu, kdy začíná vlastní animace letu na Měsíc.)

Video odhaluje novou generaci čínských kosmických lodí i podobu lunárního modulu, který má na přírodní družici Země koncem desetiletí přistát. Ukazuje tchajkonauta sestupujícího z lunárního modulu na povrch Měsíce a dalšího člena posádky, který vztyčí v regolitu čínskou vlajku. V pravém dolním rohu se objevuje lunární rover.

Jako ve sci-fi

Cílem čínského programu Čchang-e není jen přistát na Měsíci, ale postavit tam ve spolupráci s Rusy trvalou lunární základnu.

Stejný cíl mají Američané, kteří loni v listopadu zahájili návrat na Měsíc prvním letem programu Artemis – zatím bez posádky.

Tím ale podobnosti nekončí.

Číňané se chystají přistát na jižním pólu Měsíce. Je jasné proč. Pro dlouhodobé osídlení Měsíce budou potřebovat tamní zásoby vodního ledu. Dostupnost vody je pro trvalou základnu klíčová.

Do stejné oblasti chtějí zamířit také Američané.

Ředitel americké vesmírné agentury NASA Bill Nelson v rozhovoru pro magazín Politico varuje: „Měli bychom si dát pozor, aby se Číňané pod záminkou vědeckého výzkumu nedostali na určité místo na Měsíci a neřekli: ‚Držte se dál, jsme tady, je to naše území‘.“

Stoupenci sci-fi žánru si patrně vzpomenou, že obdobnou zápletku boje o lunární vodní led a nerosty obsahoval seriál For All Mankind. Je zasazen do alternativní historie 80. let minulého století, může však být předzvěstí blízké budoucnosti.

Za sedm let na stejném místě?

Američané v programu Artemis počítají s přistáním astronautů na Měsíci v roce 2025. Nejspíš se ale posune do dalších let.

Samotná loňská mise Artemis-1 měla proti původnímu plánu pětileté zpoždění. Protahuje se také vývoj přistávacího modulu, kterým bude upravená verze lodi Starship od společnosti SpaceX.

Číňané dělají mílové roky. V roce 2018 přistála čínská sonda poprvé na odvrácené straně Měsíce, dva roky nato jiná sonda vrátila z Měsíce zpět na Zemi vzorky půdy. Loni pak dokončila Čína vlastní kosmickou stanici na oběžné dráze Země.

Rusové v 60. letech minulého století závod o Měsíc s Američany odpískali. Vyslali na něj pouze robotická vozítka – lunochody. Číňané jdou odhodlaně za svým cílem.

Dá se proto předpokládat, že za sedm let přistanou Američané a Číňané v krátkém časovém sledu ve stejné oblasti Měsíce.

Zdroje:

Nejnovější články