Číňané ukazují první video ze zabydleného ‚obýváku‘ své vesmírné stanice

18. 6. 2021 – 20:04 | Vesmír | Pavel Jégl | Diskuze:

Číňané ukazují první video ze zabydleného ‚obýváku‘ své vesmírné stanice
Pozdrav straně a lidu z paluby Nebeské harmonie. | zdroj: Profimedia

Čínská vesmírná agentura CNSA zveřejnila první záběry tchajkonautů (čínských kosmonautů) na palubě orbitální stanice Nebeská harmonie (Tchien-che).

Číňané na ni vstoupili ve čtvrtek večer a začali se zabydlovat. Z videa je patrné, že ještě nejsou plně aklimatizováni a koordinace pohybů ve stavu mikrogravitace jim dělá drobné problémy.

Posádku tvoří šestapadesátiletý Nie Chaj-šeng, pětačtyřicetiletý Tchang Chung-po a čtyřiapadesátiletý Liou Po-ming. Na stanici dorazili v lodi Šen-čou po šestihodinovém letu.

Na palubě stanice by tato trojice měla strávit tři měsíce. Bude to nejdelší pobyt na oběžné dráze, jaký kdy Číňan absolvoval.

Během této doby tchajkonauti několikrát vystoupí do volného vesmíru, budou prověřovat zařízení stanice, provádět vědecké experimenty a připravovat stanici na rozšíření

Co bude dál?

Pro Číňany je první posádka v Nebeské harmonii potvrzením jejich vesmírných ambicí. Čína se teď stala jediným státem, který má na oběžné dráze vlastní obydlenou stálou stanici - Made in China.

Stanice ISS je mezinárodní projekt, ve kterém mají hlavní slovo Američané a Rusové. Čína o něj měla zájem, Američané však byli proti.

Čínská vesmírná agentura chce letos a v příštím roce vyslat na orbitu ještě deset misí, během nichž má být stanice dokončena. Zahrnují vypuštění dalších dvou modulů, čtyři bezpilotní zásobovací lety a čtyři lety s posádkami.

Do výcviku je zapojeno nejméně 12 astronautů, kteří by se mohli na stanici vydat v příštích letech. Střídat se na ní mají po šesti měsících. 

Dokončená čínská orbitální stanice ve tvaru písmene T bude obíhat ve výšce 340 až 450 kilometrů nad zemským povrchem a bude mít s 66 tunami pětinovou hmotnost ve srovnání s ISS.

V přípravách na vlastní stanici Čína v posledním desetiletí umístila na oběžnou dráhu kolem Země dvě experimentální stanice Tchien-kung 1 a Tchien-kung 2 (Nebeský palác 1 a 2). První z nich nekontrolovaně shořela v atmosféře v roce 2018, druhá zanikla kontrolovaně o rok později.

Z říše středu říší vesmíru?

Orbitální stanice je součástí plánu, které vytýčilo vedení čínských komunistů. Podle nich se má Čína do roku 2045 z „říše středu“, změnit na „říši vesmíru“, která bude využívat zdroje cizích planet, asteroidů i komet a která bude kolonizovat sluneční soustavu.

Čína na sebe upozornila už před dvěma lety přistáním na odvrácené straně Měsíce nebo letos v květnu přistáním sondy na Marsu. Chce také vyslat tchajkonauty na Měsíc.

Zdroje:
Space, CNSA

Nejnovější články