Děsivé monstrum, se kterým chtěli Rusové (Sověti) vyhrávat války

17. 8. 2022 – 23:59 | Technologie | Pavel Jégl | Diskuze:

Děsivé monstrum, se kterým chtěli Rusové (Sověti) vyhrávat války
Kaspická příšera, technologický pomník sovětské éry. | zdroj: Profimedia

Gigantický stroj hřmící nad vodní hladinou mohl nést i termonukleární hlavice.

Nebylo to vznášedlo, nebylo to letadlo, nebyla to loď. Byl to ekranoplán.

Vznikl v Sovětském svazu jako projekt, jehož účelem bylo odstrašit protivníka a ukázat mu technologickou a vojenskou převahu. Největším z těchto strojů, které začaly vznikat před šedesáti lety, se na Západě říkalo kaspické příšery.

Kdysi mohly vyvolávat obavy. Dnes se poslední z těchto monster tyčí na kaspické pláži u dagestánského Derbentu jako němý vykřičník za sovětskou érou.

Jako vodní pták

Ekranoplán využíval „dynamického přízemního efektu“. Nadnášel ho vztlakový polštář mezi nosnými plochami a vodní hladinou, který využívají při vzletu také vodní ptáci.

Princip ekranoplánu byl znám už dřív, až Rusové ho však začali konstruovat a vyrábět, píše web The Aviationist. Slibovali si od něj posílení své vojenské síly.

Stroje, které létaly tři až deset metrů nad hladinou a dosahovaly rychlosti kolem 500 kilometrů za hodinu, začal na objednávku politbyra pro vojenské účely projektovat tým pod vedením inženýra Rostislava Alexejeva .Jejich předností byla především schopnost vyhnout se minám a torpédům. Nízko letící stroj byl nezachytitelný tehdejšími radary, a protože se nedotýkal hladiny, neviděly ho ani sonary.


Ekranoplány byly pokládány za techniku k rychlým výsadkům, k ničení amerických letadlových lodí a také cílů na pobřeží.

Příšera s raketami

Rusové v šedesátých letech minulého století postavili několik ekranoplánů různých velikostí. Největší z nich měl křídla o rozpětí 37,6 metru. Vysoký byl 21,8 metru a dosahoval délky 91 metrů.

Dokázal se odlepit od vody, byť jeho hmotnost (s nákladem) se pohybovala kolem 544 tun. Do vzduchu ho dostávalo osm proudových motorů umístěných na dvou pylonech. Poté, co dosáhl optimální rychlosti, zůstaly zapnuty jen dva zadní motory.

Dostal název KM Ekranoplan. Rusové jich postavili pět. V roce 1987 potom v Alexejevově konstrukční kanceláři vznikla modernizovaná kaspická příšera označená Lun MD-160. Byl to ryze útočný stroj osazený šesti protilodními raketami. Mohl přitom nést i termonukleární hlavice.

Historie ekranoplánů se uzavřela koncem osmdesátých let, kdy Rusové přesměrovali zdroje na vývoj jaderných ponorek.

Lun byl vyřazen z výzbroje v polovině devadesátých let a dnes chátrá na břehu Kaspického moře v Dagestánu.

 

Zdroje:
Wikipedia, The Aviationis

Nejnovější články