Díra do Země, která děsí. Objevila se jen stovky metrů od lidských obydlí

4. 8. 2022 – 11:08 | Člověk | Pavel Jégl | Diskuze:

Díra do Země, která děsí. Objevila se jen stovky metrů od lidských obydlí
Díra na cestě do chilského městečka Tierra Amarilla. | zdroj: Profimedia

Země je nádherná a patrně jedinečná planeta. Najdeme však na ní místa, která vytvořil člověk a která jsou děsivá. Jedno z nich vzniklo v chilské poušti.

V chilské pouští Atacama se během několika hodin vytvořila obří proláklina kruhového tvaru. Je hluboká 200 metrů, její průměr měří 32 metrů.

Je to jedna z největších proláklin svého druhu na planetě. Vznikla u městečka Tierra Amarilla v provincii Copiapo, informuje magazín Science Alert.

Stopa vede k těžařům mědi

Země, jak je patrné z videa natočeného z dronu, se rozestoupila na příjezdové cestě k dolu. Nikdo při propadu neutrpěl zranění.

Experti z Chilské národní geologické a hornické služby příčinu vzniku prolákliny vyšetřují. Stopa zjevně vede ke kanadské společnosti Lundin Mining, která v oblasti těží měď.

„Nejbližší domy se nachází 600 metrů od propadliny, další osídlená oblast je vzdálená jeden kilometr,“ píše se v prohlášení firmy Lundin Mining. Vznik prolákliny podle ní neovlivnil zaměstnance dolu, ani členy místní komunity.

Neplánovaná díra vznikla v oblasti dolu Alcaparrosa, který je jedním ze dvou hlubinných dolů tvořících komplex Ojos del Salado. Loni se v něm vytěžilo 118 600 tun mědi.

Po svém náhlém zrodu zůstává díra podle prohlášení firmy stabilní, nezvětšuje se. Oblast kolem ní byla uzavřena. Těžbu v dole geologický úřad nařídil zastavit.

Nejstrašnější pozůstatek dolování

Vůbec nejděsivější díru, za kterou stojí člověk, nalezneme v Rusku, ve městě Mirnyj na východě Sibiře. Je hluboká 525 metrů a v průměru měří přes 1200 metrů. Díra je výsledkem bezuzdné těžby kimberlitu – vyvřelé horniny, která je zdrojem diamantů.

Díra je tak hluboká a široká, že ovlivňuje počasí ve svém okolí. Skončilo v ní několik helikoptér, které nasál větrný vír. Proto je nad ní vyhlášena bezletová zóna.

Při pohledu na proláklinu v poušti Atacama nebo megadíru na Sibiři se člověk neubrání otázce: Neměníme planetu pro své potřeby příliš bezohledně? 

Zdroje:
Science Alert, AFP

Nejnovější články