Dnešní děti jsme odsoudili ke klimatickému peklu, varuje studie
16. 5. 2025 – 13:01 | Příroda | Radek Chlup | Diskuze:

Hlavní tíhu klimatické krize ponesou podle nové studie nevinní. Dnešní děti prožijí život plný extrémních projevů počasí a přírodních katastrof. Čím je člověk mladší, tím více jich během svého života zažije. Více než polovina (52 procent) dětí narozených v roce 2000 bude celý život čelit extrémním vlnám veder.
Tyto výsledky by nebyly jiné ani v případě oteplení o 1,5 stupně Celsia. Podle klimatických vědců svět směřuje k oteplení o 2,7 stupně v tomto století.
Extrémní vedra přitom zažívalo v roce 1960 jen 16 procent dětí. Tento propastný generační rozdíl ukazuje rychlost, s jakou se klimatické změny odehrávají.
Nejvíce ohroženy jsou dnešní děti žijící v tropických oblastech, a to i pod hranicí 1,5 stupně, a v chudých zemích, kde není vybudována infrastruktura odolná vůči extrémním projevům počasí a pohromám. V těchto státech většinou nejsou ani peníze na vybudování takové infrastruktury či řešení vzniklých škod.
Podle vědců jsou výsledky podobné u dalších extrémních projevů, jako jsou lesní požáry, sucho, silné bouře, intenzivní srážky a záplavy.
Budou platit za nás
V případě oteplení o 3,5 stupně Celsia by celoživotně extrémním projevům počasí a přírodním katastrofám čelilo 90 procent dětí narozených v roce 2020. Pokud budou emise pokračovat současným tempem, na každé žijící dítě by mohla čekat budoucnost definovaná klimatickými změnami.
Načasování studie založené na kombinaci demografických dat a klimatických modelů není náhodné. Vědci chtějí upozornit na tuto „klimatickou nespravedlnost“ před summitem COP30 v Brazílii 10. listopadu.
„Děti po celém světě jsou nuceny nést hlavní tíhu krize, za kterou nenesou zodpovědnost,“ upozornila Inger Ashingová, generální ředitelka neziskové organizace Save the Children International.
Co asi čeká generace, které teprve přijdou.