Evropa se vzdaluje od Ameriky. Co za tím vězí?

9. 4. 2022 – 16:29 | Příroda | Pavel Jégl | Diskuze:

Evropa se vzdaluje od Ameriky. Co za tím vězí?
Středoatlantský hřeben zobrazený pomocí sonaru. Hmota pod nejdelším podmořským pohořím planety se tlačí nahoru a je příčinou zvětšující se vzdálenosti mezi Evropou a Severní Amerikou. | zdroj: Profimedia

Pohyby v zemském plášti způsobí, že už za milion let bude Amerika od Evropy o 40 kilometrů dál.

Evropa a Amerika se vzdalují. Příčinou však není politika, která tyto oblasti po odchodu Donalda Trumpa z Bílého domu naopak sbližuje. Na vině jsou pohyby Středoatlantského hřbetu, nejdelšího podmořského pohoří planety.

Bye bye, Ameriko!

Hřbet, který místy vyrůstá z hloubky pěti kilometrů a jehož vrcholky ční do výšky dva a půl kilometru pod hladinou, se táhne se od severovýchodu Grónska až k Antarktidě. Rozděluje tektonické desky, euroasijskou od severoamerické a africkou od jihoamerické.

Seismologové z univerzit v Southamptonu a Oxfordu zjistili, že tyto desky se od sebe vzdalují. Své poznatky popisují v magazínu Science Daily.

Americké se pohybují na západ a euroasijská s africkou na východ. Když se jejich pohyby složí dohromady, vychází z toho, že severní Atlantik se ročně rozšiřuje o čtyři centimetry

Příčinou je hmota, která se pod hřbetem tlačí na povrch z hloubky až 600 kilometrů a odtahuje desky od sebe. Výzkumníci to ověřili pomocí údajů z 39 citlivých seismografů spuštěných z lodi na dno Atlantiku (popsáno ve videu). Získali tak podrobný obraz zemského pláště pod hřbetem až do hloubky 660 kilometrů.

Až donedávna převládal názor, že výměna hornin mezi horní a spodní vrstvou zemského pláště je důsledkem zasouvání litosférických desek pod sebe a současně vzestupného proudění horké horniny z hlubších vrstev pláště. Pod oceánskými pohořími však tyto jevy zaznamenány nebyly. Proto bylo rozestupování kontinentů v dělící linii, kterou tvoří Středoatlantský hřbet, pro vědce záhadou.

Kontinenty v pohybu

„Naše zjištění jsou vzrušující, vyvracejí zažité předpoklady, že podmořské hřebeny hrají jen pasivní roli v deskové tektonice. V místech, jakým je Atlantik, dokonce řídí pohyb desek,“ cituje magazín Southamptonské univerzity profesora Oxfordské univerzity Mikea Kendalla.

V samotné studii se píše, že nové poznatky ze seismografů umožňují lépe porozumět deskové tektonice, která může způsobit přírodní katastrofy, včetně výbuchů sopek, zemětřesení, anebo tsunami.

Zmíněný pohyb dvou kontinentů není na Zemi nijak výjimečný jev. Všechny kontinenty byly a jsou v pohybu. Video poskytnuté Českou geologickou službou, mapuje jejich pohyb až do současnosti.

Zdroje:
Science Daily, University of Southampton

Nejnovější články