Globální oteplování existuje a mohou za něj lidé, potvrdili vědci

- Příroda autor: red

Globální oteplování není čínský výmysl, jak tvrdí americký prezident Donald Trump. Potvrdili to přímo "jeho" vědci. V rozsáhlé zprávě, kterou zpracovaly americké vládní agentury a vědecké instituce, se dokonce uvádí, že za klimatické změny skutečně může člověk prostřednictvím emisí skleníkových plynů.

Za globální oteplování mohou lidé, hlavně vypouštěním skleníkových plynů. Ilustrační snímek

Za globální oteplování mohou lidé, hlavně vypouštěním skleníkových plynů. Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

Zprávu podle agentury AFP vypracovalo na padesát amerických vědců, zaštítil ji americký Kongres a Bílý dům s jejím zveřejněním souhlasil. Dokument, který obsahuje hodnocení, ale žádná doporučení, sestavují odborné vládní instituce každý čtvrtý rok. Znění schválila i Akademie věd USA.

"Klima ve Spojených státech je těsně spojeno se změnami klimatu ve světě a nynější období se vyznačuje nejvyššímu teplotami v dějinách moderní civilizace," varují vědci. V poslední době byl svět svědkem rekordního množství extrémních povětrnostních jevů. "Tyto trendy budou trvat dlouhodobě," konstatují autoři.

"Na základě velkého množství důkazů lze dospět k závěru, že lidská činnost, zejména emise skleníkových plynů, je hlavním důvodem očividného oteplování od poloviny 20. století," cituje ze zprávy AFP.

"Žádné jiné přesvědčivé vysvětlení neexistuje," konstatují autoři s tím, že během příštích několika desetiletí budou klimatické změny záviset na globálním množství emisí skleníkových plynů a oxidu uhličitého.

Na tvorbě zprávy se podle agentury Reuters podílela i americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA), do jejíhož čela Trump postavil Scotta Pruitta, generálního prokurátora Oklahomy a odpůrce teorií o příčinách klimatických změn. Pruitt razí názor, že dopad lidské činnosti na klima je nejistý a schopnost předpovídat následky je omezená.

Tagy: globální oteplování klimatické změny zvířata a příroda

Zdroje: ČTK,AP