Hlavy vzhůru, z ohonu komety na nás prší meteory

18. 4. 2022 – 8:32 | Vesmír | Pavel Jégl | Diskuze:

Hlavy vzhůru, z ohonu komety na nás prší meteory
Snímek meteorického roje Lyrid pořízený s dlouhou časovou expozicí. | zdroj: Profimedia

K Zemi dorazil meteorický roj Lyrid. Mohou se v něm objevit jasné meteory – bolidy, které dokážou rozsvítit noční oblohu.

Pokud jste zážitkový typ, nenechte si ujít oblohu prozářenou meteory z roje Lyrid. Bude to první meteorický roj roku 2022. Můžete ho pozorovat už nyní, až do 25. dubna. Avšak vrcholit budou Lyridy v noci na sobotu.

Roj zářivých meteorů

Meteorický rok Lyrid je pojmenovaný podle souhvězdí Lyry, ze kterého se při pohledu ze Země meteory rozlétají po obloze. Meteory pocházejí z ohonu mateřské komety Lyrid C/1861 G1 (Thatcher), kterou, jak naznačuje její název, objevil v roce 1861 astronom A.E. Thatcher.

Lyridy přilétají k naší planetě rok co rok od 19. do 25. dubna. Radiant, místo, odkud meteory o velikosti několika centimetrů až metrů vylétají, se nachází na severovýchodě v oblasti nejjasnější hvězdy Lyry jménem Vega.

1281525-1160445-astro-lyrids Radiant, místo, odkud meteory vylétají, leží u nejjasnější hvězdy souhvězdí Lyry jménem Vega. | zdroj: Astro

Letos Lyridy vyvrcholí v pátek 22. dubna kolem 21. hodiny. V té době však bude jejich radiant těsně nad obzorem. 

Lepší podívanou poskytnou, až radiant vystoupá výš, tedy v sobotu nad ránem 23. dubna, kdy s meteorickým rojem začne na oblohu vystupovat i Mléčná dráha. Bude to pochopitelně platit pouze za předpokladu, že oblohu nezakryjí mraky.

V noci na sobotu budete moci vidět až 20 meteorů za hodinu, píše Observer's Handbook Kanadské královské astronomické společnosti.

To není kdovíjak vysoké číslo. Roj Perseidy překračuje četností stovku meteorů za hodinu.

Jenže mezi Lyridy se zase vyskytují mimořádně jasné meteory – bolidy, které noční oblohu dokážou rozsvítit. A to i letos, kdy výhled na meteory bude zčásti kazit Měsíc.

Proč vidíme záblesky

Světelné záblesky, které na nebi uvidíte, jsou vyzářenou energií plynů v ovzduší Země. Meteory vstupující do ovzduší rychlostí vyšší než 60 kilometrů za sekundu předávají pohybovou energii atomům plynů, které se jí zbavují formou fotonů, nositelů světla.

Větší tělesa někdy průlet atmosférou přečkají a dopadnou na Zemi. Těm se říká meteority.

Předpokladem, abyste si vesmírné představení mohli vychutnat, je nejít spát, anebo vstát už o půlnoci a najít si pozorovací místo co nejmíň znečištěné světelným smogem. 

Ať se vám, drazí romantici, splní všechna přání!

Zdroje:
Astro, Observer's Handbook

Nejnovější články