Kam se lidem díváme nejčastěji

- Technologie autor: Lukáš Grygar

Sem se mi dívejte, poroučel Louis de Funès, ale tak snadno se očím poručit nedá. Mozek nám je totiž automaticky táhne k místům, která ho zajímají. A nemusí to být nutně jen objemné dekolty a psí oči idolů stříbrného plátna.

Hej, kotě, rozpálil jsem tvou heatmapu?

Hej, kotě, rozpálil jsem tvou heatmapu?,zdroj: osobnosti.cz

Ať už máte reklamu za nutné zlo nebo zábavné zpestření moderního světa, díky urputné snaze něco někomu prodat jsme se dobrali k technologiím, ze kterých se můžeme dozvědět něco o sobě samých.

V reklamní branži se pochopitelně bojuje o získání a dostatečné udržení pozornosti potenciálního zákazníka a v tomhle ohledu je neocenitelným pomocníkem tzv. heatmap, tedy cosi jako mapa zájmu, v tomhle případně očního. Pomocí technologie, sledující oční sítnici, lze získat přehled o tom, co na dané reklamě nebo třeba webové stránce člověka na první pohled zaujalo – a čeho si naopak vůbec nevšímá.

Z výsledků si mohou vzít poučení reklamní tvůrci, ale také sociologové a obecně kterékoli další obory, zabývající se lidským vnímáním. Kdo by například čekal, že poprsí Scarlett Johansson vyhraje u mužů na celé čáře, toho možná překvapí, že daleko výrazněji upoutala respondenty tvář zbožňované herečky.

Scarlett Johansson

Ještě zajímavější výsledky pak dostaneme, když reklamy nahradíme třeba klasikami výtvarného umění. Kdo „vyhraje“ da Vinciho Poslední večeři?

Poslední večeře Krista

A pojďme zpátky do přítomnosti, i když u náboženství zůstaneme, konkrétně toho fotbalového. Co sledují diváci přímého přenosu? Hráče s míčem a také oblast, kam se podle jejich očekávání hra vyvine.

Fotbalové utkání

Závěrečný příklad pochází z kolbiště, kde spolu nesoupeří sportovci, ale webové stránky a jejich optimalizace. Názornější důkaz, že vyšší pozice ve vyhledávači jsou zcela klíčové, neexistuje.

Vyhledávání na Google

Vzpomenete si, kam vedly vaše oči při prvním pohledu na tento článek? Ať už jste žena nebo muž, podle statistik to byl obličej – a dál už se rozhodovalo podle toho, jak to máte s kukučem Ryana Goslinga...

Tagy: psychologie heatmap

Zdroje: Vlastní