Káva skutečně snižuje riziko srdečních chorob, záleží ale na denní době

10. 1. 2025 – 14:32 | Člověk | Radek Chlup | Diskuze:

Káva skutečně snižuje riziko srdečních chorob, záleží ale na denní době
Káva je zdravá, ale nezapomínejte, že s ničím se nemá přehánět | zdroj: ThinkStock

Nezáleží jen na tom kolik, ale i kdy kávu vypijeme.

Káva je prospěšná pro lidské zdraví. Záleží však na jejím množství a podle nové studie amerických vědců i na denní době konzumace. Pouze ráno totiž černý nápoj snižuje riziko kardiovaskulárních chorob a předčasného úmrtí celkově.

Káva je sice návyková látka, podle řady studií však má pozitivní účinky na lidské zdraví. Její umírněná konzumace (dva až tři šálky denně) podle webu Everyday Health Journal snižuje riziko infarktu, mrtvice a cukrovky 2. typu.

Autoři studie publikované v časopisu European Heath Journal posouvají důkazy o vlivu kávy na naše zdraví ještě o krok dál. Nezáleží jen na množství, ale i na denní době.

„Dosavadní výzkumy naznačují, že pití kávy nezvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění. Naopak to vypadá, že snižuje riziko některých chronických onemocnění, například cukrovky typu 2.,“ cituje server BBC News hlavního autora studie, doktora Lu Qia z Tulane University v New Orleans.

„Vzhledem k účinkům, které kofein na naše tělo má, jsme chtěli zjistit, jestli má denní doba, kdy pijete kávu, nějaký vliv na zdraví srdce,“ dodal odborník.

Ranní ochránce srdce

Ranní konzumenti kávy mají podle vědců v porovnání s lidmi, kteří kávu nepijí, o 31 procent nižší riziko úmrtí na kardiovaskulární onemocnění a celkem o 16 procent nižší pravděpodobnost předčasného úmrtí na jakékoli příčiny. Nic takového ovšem studie nezjistila u osob popíjejících kávu během celého dne.

V případě ranního pití kávy nezáleží na tom, zda je mírné nebo časté. Neměla by však být překročena hranice dvou až tří šálků.

Vědci k těmto výsledkům došli analýzou dat od 40 725 dospělých osob, které se v letech 1999 až 2018 zúčastnily amerického Národního průzkumu zdraví a výživy (NHANES). V něm byli dotazováni na konzumované potraviny a nápoje. Během deseti let zemřelo z této skupiny 4 295 lidí – z toho 1268 na kardiovaskulární onemocnění.

Proč je ranní pití kávy zdravotně výhodné na rozdíl od celodenní konzumace, však studie nezjistila. Podle vědců je možné, že odpoledne nebo večer může kofeinový nápoj narušit cirkadiánní rytmus a hladiny hormonů, jako je melatonin. Tím by způsobil změny rizikových kardiovaskulárních faktorů, jako je zánět a krevní tlak, a vyvážil tak své pozitivní ranní účinky.

Zdroje:
BBC, Everyday Health, European Health Journal

Nejnovější články