Kolonizátoři byli v Americe dávno před Kolumbem. Odhalil je průzkum města Mayů

5. 10. 2021 – 21:51 | Člověk | Ladislav Loukota | Diskuze:

Kolonizátoři byli v Americe dávno před Kolumbem. Odhalil je průzkum města Mayů
Maska z teotihuacánské kultury. | zdroj: Profimedia

Překvapivý objev citadely v záhadném mayském městě Tikalu naznačuje, že kolonialisté si podmaňovali starověké civilizace v Americe už před příchodem Evropanů. 

Po tisíc let patřilo mayské město Tikal k největším centrům, jaká kdy starověká předkolumbovská civilizace vybudovala. Mezi roky 200 až 900 našeho letopočtu, kdy bylo na vrcholu, v něm žilo až 90 000 obyvatel.

Citadela, o které nikdo nevěděl

Ruiny Tikalu, které se nacházejí v dnešní Guatemale, jsou prohledávány už od poloviny minulého století. Až v posledních letech však vědci hlásí pozoruhodné objevy. Je za nimi laserová technologie lidar.

Je to metoda měření vzdálenosti z času, po který se šíří pulz laserového paprsku odražený od snímaného objektu. Počítačové algoritmy jsou díky laseru schopny zmapovat terén, a přitom z něj vynechat vegetaci. Z takové mapy pak mohou archeologové snadno odhalit stopy lidského osídlení.

Díky lidaru mohli nyní archeologové a paleontologové z týmu profesora Edwina Romána Ramíreze z Texaské univerzity v Austinu odhalit dosud nepoznanou část Tikalu. Své poznatky popisují na webu Antiquity.

Městská část měla charakter citadely – pevnosti uprostřed města, píše se ve studii. Většina budov v ní nebyla postavena z kamene, ale z přírodních materiálů, zejména ze dřeva. Proto je pohltila džungle. Jejich základy, obrysy zdí, anebo zbytky upraveného terénu vědci pomocí lidaru vyčetli ze struktury půdy. Po skenování potvrdily zjištění výkopy.

Cizí kultura ve městě Mayů

To, co během výzkumu vědci zjistili, je zaskočilo: Odkrytá část města nebyla mayského původu. Postavila ho civilizace Teotihuacánu.

urn_cambridge.org_id_binary_20210914085443600-0609_S0003598X2100140X_S0003598X2100140X_fig1uuu Lidarový sken „koloniálního sídla“ v bájném Tikalu. | zdroj: Kredit-Thomas Garrison/Pacunam

Až do okamžiku, než oblast propátrali laserem, měli archeologové za to, že to je přírodní kopec. Potom ale zjistili, že to byla městská část o velikosti 25 hektarů nápadně připomínající 1200 kilometrů vzdálené posvátné město Teotihuacán - od prvního do osmého století největší a nejmocnější město v Americe. Leželo v dnešním Mexiku a patřilo jiné kultuře.

Ukázalo se, že struktura, kterou jsme ve městě Tikalu dříve považovali za přírodní kopec, byla upravena a přizpůsobena citadele – oblasti, která byla císařským palácem na Teotihuacánu,“ cituje web Brownovy univerzity antropologa Stephena Houstona.

Při vykopávkách v oblasti citadely objevili archeologové také těla, která byla pohřbena spolu s keramikou podobnou keramice z Teotihuacánu. Ostatky byly kromě toho spáleny způsobem, který byl opět běžný v Teotihuacánu, ne však v mayském Tikalu.

Koloniální sídlo ze čtvrtého století

Magazín Brownovy univerzity píše, že nový výzkum umožnil vědcům nahlédnout do minulosti, a mimo to jim poskytl příležitost studovat jedno z nejdiskutovanějších témat moderní doby – kolonialismus.

Je známo, že teotihuacánská civilizace dobyla Tikal ve čtvrtém století našeho letopočtu. A po tomto období byla postavena i nově objevená citadela, podle nových poznatků centrum moci nad městem, jinými slovy, koloniální sídlo.

„Zkoumání vlivu Teotihuacánu na Střední Ameriku by mohlo být způsobem, jak prozkoumat počátky kolonialismu v Americe, jeho formy a dohody, na jejichž základě byl tento systém vytvořen,“ říká Houston.

Výzkum Tikalu pokračuje...

Zdroje:
Antiquity, Brown University

Nejnovější články