Koroljove, máme problém! Ruský modul zničehonic spustil motory a otočil ISS

30. 7. 2021 – 10:56 | Vesmír | Nedd | Diskuze:

Koroljove, máme problém! Ruský modul zničehonic spustil motory a otočil ISS
Ruský modul Nauka (vlevo) po připojení k ISS. | zdroj: Profimedia

Za novým modulem ISS Nauka se táhnou problémy jako červená nit. Američané kvůli nim odkládají let lodi Starliner k orbitální stanici.

Nový ruský modul Nauka (Věda), který ve čtvrtek zakotvil u stanice ISS na oběžné dráze Země, dělá problémy. Motory modulu se krátce po připojení samovolně zažehly , což vychýlilo celou stanici z její letové polohy.

Vše ale bylo do hodiny napraveno. Posádka aktivovala motory jiného modulu stanice a ty ISS vrátily zpátky.

Během problémů následujících po připojení Nauky se také dvakrát přerušilo spojení s řídícím centem ve městě Koroljov severně od Moskvy.

Programový manažer americké vesmírné agentury NASA Joel Montalbano však ujistil že posádce stanice nehrozilo ani nehrozí žádné nebezpečí. Stejnou informaci umístila na svůj twitterový účet také ruská kosmická agentura Roskosmos.

‚Don’t worry! Be happy‘

„Vážení přátelé, čtu vaše četné komentáře. Nebojte se! Naše práce v mezinárodní vesmírné stanici na zapojení nového modulu Nauka pokračuje,“  tweetoval člen posádky ISS Oleg Novickij.

NASA se nicméně rozhodla odložit nejméně do 3. srpna testovací let lodi CST-100 Starliner od společnosti Boeing, která by v budoucnu měla na ISS dopravovat posádky. Původně měla loď bez posádky startovat z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě v pátek.

Modul Nauka rozšířil prostor ISS o 70 metrů krychlových prostoru. Nahradil modul Pirs, odpojený 26. července. Má hmotnost necelých 23 tun, délku 13,2 metru a průměr až 4,2 metru.

‚Velkej, ale šikovnej.‘ Ušetří práci a vyrobí pitnou vodu z moči

Mezinárodní vesmírná stanice dostala s Naukou další místo pro zásoby, prostor pro odpočinek posádky, záložní řídící systém, laboratorní vybavení. V modulu budou moci pobývat i vesmírní turisté.

Modul má rovněž vyrábět kyslík pro šest lidí a regenerovat vodu z moči. Je vybaven evropským robotickým ramenem , které umožní manipulace na vnější straně stanice bez potřeby pracovních směn posádky v otevřeném vesmíru. Poskytne také spojovací uzel pro ruské kosmické lodě. Kromě toho umožní přečerpávat palivo z nádrží nákladních lodí Progress na stanici.

Modul neměl problémy až po připojení, potýkal se s nimi už za letu k ISS. Po startu řídící středisko v Koroljovu zjistilo, že senzory nepřesně určují polohu a závady potkaly také pohonný systém.

Kvůli špatné činnosti pohonného systému ostatně vracel Roskosmos už hotový modul v roce 2013 k výrobci - Státnímu kosmickému vědeckovýrobnímu středisku M. V. Chruničeva.

Zdroje:

Nejnovější články