Legenda se vrací! NASA oživila Hubbleův teleskop

19. 7. 2021 – 15:30 | Vesmír | Nedd | Diskuze:

Legenda se vrací! NASA oživila Hubbleův teleskop
Hubbleův teleskop na oběžné dráze Země. | zdroj: Profimedia

Jedno z nejdůležitějších zařízení astronomie znovu zasílá na Zemi cenná data z vesmíru.

Technici NASA opravili ze Země Hubbleův teleskop, který přestal fungovat před pěti týdny. Zařízení, které významně přispělo k poznání vesmíru, opět pozoruje vesmír a zasílá na Zem jeho snímky.

„Hubble je ikona, která nám poskytuje už tři desetiletí neuvěřitelné pohledy do vesmíru,“ cituje tisková zpráva NASA ředitele vesmírné agentury Billa Nelsona. „Jsem hrdý na tým lidí, který se o něj stará. Díky jejich obětavosti může teleskop pokračovat ve svém odkazu a rozšiřovat naše obzory,“ prohlásil Nelson.

Hubbleův teleskop (Hubbleův vesmírný dalekohled) letí na oběžné dráze Země od roku 1990, kdy ho tam vypustil raketoplán Discovery. Na kontě má spoustu mimořádných objevů. Dokázal zachytit nejvzdálenější objekty ve vesmíru. Přispěl například k poznatkům o rozpínání vesmíru, evoluci galaxií a prozkoumal atmosféry vzdálených planet mimo sluneční soustavu.

Teleskop obíhá Zemi ve výšce 569 kilometrů. Na zemi posílá ostré snímky vesmíru neovlivněné zemskou atmosférou. (Některé z nich můžete vidět ve fotogalerii.)

Dalekohled se uložil do nouzového režimu 13. června – poté, co selhal jeden z počítačů z osmdesátých let, který řídí vědecké přístroje a který je mozkem koordinujícím vědecké přístroje.

Závada byla v jednotce, která formátovala data a napájela některé systémy.

Nastartován záložní počítač

Restart počítače nefungoval, proto se technici rozhodli oživit záložní paměťový modul. Zprvu se jim to nedařilo, ale 16. června záložní počítač naskočil.

NASA předpokládá, že Hubbleův teleskop bude fungovat ještě několik let, byť už přesluhuje. Podle původních plánů měla NASA jeho provoz ukončit po 15 letech.

profimedia-0613698975 hubble scheme Schéma Hubbleova teleskopu a jeho zařízení | zdroj: Profimedia

Nakonec se ale činnost Hubbleova teleskopu na orbitě nejspíš protne s misí teleskopu Jamese Webba, který NASA plánuje vypustit do vesmíru ještě v tomto roce.

Srdce až v hrdle

Zařízení připravuje NASA ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou a Kanadskou kosmickou agenturou. Na místo určení ho má dopravit raketa Ariane 5. Start je naplánován na říjen 2021.

Bude to riskantní mise. Zrcadlo a solární panely dalekohledu se musí rozvíjet až na sluneční oběžné dráze za Měsíce, kde teleskop poletí. Vše musí klapnout na sto procent, bude pouze malá šance na opravu, pokud něco pokazí.

„Když půjde James Webb nahoru, budeme mít srdce až v hrdle, vše musí klapnout,“ řekl deníku Guardian Richard Ellis z Londýnské univerzity, který se na přípravě zařízení podílel.

18-1990_s31_imax_view_of_hst_release-1 Hubbleův teleskop během svého vypuštění na oběžnou dráhu 25. dubna 1990 z raketoplánu Discovery. | zdroj: Kredit - NASA/Smithsonian Institution/Lockheed Corporation

Zdroje:

Nejnovější články