Meditace je jako lék na stárnutí, její účinky jsou zázračné
3. 4. 2025 – 16:00 | Člověk | Radek Chlup | Diskuze:

Transcendentální meditace (TN) je ideální metodou pro dosažení blahodárné relaxace. Podle vědců z USA a Německa je ale mnohem více než tím. Její pravidelné praktikování totiž zpomaluje stárnutí organismu na molekulární úrovni a zvyšuje odolnost proti stresu.
Vědci porovnali různými metodami zdraví lidí se 40letou praxí s touto meditační technikou a těch, kteří nemeditují. Odhalili významné rozdíly v genové expresi, mozkové aktivitě a hladinách stresových hormonů. Poskytli tak nový pohled na to, jak může pravidelná meditace oddalovat stárnutí a pomáhat zvládat stres.
Pravidelní meditující vykazovali menší expresi genů, které spojujeme se záněty, chronickým stresem a energetickým metabolismem. Snížená hladina těchto hormonů by mohla podle expertů znamenat i menší opotřebení těla stresem.
Elektroencefalografie (EEG) odhalila výrazně pomalejší ztrátu kognitivních funkcí u zkušených praktikantů TN, kteří se vyznačovali zhruba podobně srovnatelnou úrovní jako mladí dospělí. Vědci u nich také zaznamenali vyšší rychlost ve zpracovávání informací oproti ostatním, rychlejší reakce a lepší soustředění.
Meditací k vyrovnanosti a odolnosti
Tým odborníků rovněž zjistil nižší hladiny kortizolu (stresový hormon) ve vzorcích vlasů dlouhodobě meditujících účastníků studie. To naznačuje, že reagují na stres vyrovnaněji a jsou vůči němu odolnější než zbytek populace.
Studie tak navazuje na dřívější výzkumy, podle nichž meditace prospívá nejen duševnímu, ale i kardiovaskulárnímu zdraví.
„Tato studie poskytuje důkaz, že dlouhodobé praktikování TM má širokou škálu zdravotních přínosů na molekulární úrovni,“ uvedl vědec Supaya Wenuganen z Maharishi International University v americké Iowě. „Rozdíly v genové expresi, indikátory kognitivních funkcí a nižší hladiny kortizolu po dlouhodobé praxi TN spolu souvisí způsobem, který naznačuje snížení stresu a zpomalení stárnutí,“ tvrdí odborník.