Mohou mít opice deprese stejně jako lidé?

- Příroda autor: pal

Trpí opice depresemi stejně jako lidé? To je otázka, na kterou hledal odpověď čínsko-americký tým vědců. Odborníci analyzovali chování tisícovek makaků dlouhoocasých žijících v zajetí. Depresivní stavy se nakonec podařilo odhalit u 50 makaků, tj. u jednoho až dvou jedinců ve skupinách po 17 až 20 primátech. 

Ilustrační foto: Vědcům se podařilo odhalit u makaků známky deprese

Ilustrační foto: Vědcům se podařilo odhalit u makaků známky deprese,zdroj: ThinkStock

Mezinárodní tým své závěry publikoval v časopise Scientific Reports. Popsal mimo jiné i známky opičí deprese. Primáti měli zhroucený postoj, projevoval se u nich nezájem o potravu, sex a komunikaci s ostatními členy skupiny.

Autoři studie se proto domnívají, že deprese mají sociální kořeny a je jedno jde-li o zvíře či člověka. "Podobně jako je tomu v mnoha moderních lidských společnostech, jsou omezené zdroje, které tvoří základ sociálního soupeření vedoucího k tlaku (jde například o potravu či sex), rozdělovány nerovnoměrně mezi různé sociální třídy," píše se ve studii.

Makak dlouhoocasý je přitom velmi společenské zvíře a je pravda, že už v minulosti se vědcům povedlo prokázat u jedinců izolovaných od skupiny depresivní stavy. Podle studie čínsko-amerických vědců izolovanost od skupiny není příznakem chronického psychického onemocnění. Aby bylo možné hovořit o depresi, musí se příznaky nemoci projevovat minimálně po dobu dvou týdnů a přitom musí výrazně narušit citový a sociální život jednotlivce.

Depresivní stavy představují velký civilizační problém. Zhruba 10 až 15 procent lidí ve svém životě zažije nějakou formu deprese. Jde o onemocnění, které je podle vědců běžnější u žen než u mužů. Alarmující je, že se v poslední době snižuje věk nemocných. Deprese tak začínají už kolem 30 let.

 

Tagy: duševní zdraví věda a technika zvířata a příroda zdraví a životní styl věda a poznání

Zdroje: ČTK