Nakažených koronavirem je třikrát víc, než si myslíme

26. 2. 2020 – 12:32 | Člověk | Pavel Jégl | Diskuze:

Nakažených koronavirem je třikrát víc, než si myslíme
Benátský karneval byl letos nejen v maskách, ale i v rouškách. A kvůli koronaviru ho předčasně ukončili | zdroj: Profimedia

Vyplývá to z analýzy centra pro infekční nemoci Královské univerzity v Londýně.

Koronavirus SARS-CoV-2, který vyvolává nemoc COVID-19, má na kontě více než 2800 mrtvých.

Nákaza se blíží k českým hranicím – pokud je už nepřekročila. Pravděpodobnost, že dorazí i do Česka každopádně zvyšuje studie Centra pro analýzu globálních infekčních nemocí Královské univerzity v Londýně (Imperial College London).

Analýza Královské univerzity upozorňuje, že téměř dvě třetiny případů nákazy mimo Čínu nebyly odhaleny.

"Porovnali jsme průměrný měsíční počet cestujících z epicentra nákazy (čínského Wu-chanu) do hlavních mezinárodních destinací s počtem případů COVID-19, diagnostikovaných mimo Čínu. Na základě našich modelů a rozboru dat nám vychází, že přibližně dvě třetiny případů nebyly zjištěny," píše v prohlášení ke zprávě výzkumného týmu vedoucí analytiků Sangeeta Bhatiová.

Tuto znepokojivou zprávu doplňují vědci uklidňující informací, že pouze malá část potvrzených případů vykazuje závažné příznaky, jakými je zejména zápal plic.

Spoluautorka zprávy Natsuko Imaiová upozorňuje: "Přibývá případů hlášených ze zemí a oblastí mimo pevninskou Čínu, které nemají s cestovní historii spojenou s městem Wu-hanem nic společného."

zdroj: YouTube

Z toho je zjevné, že nemoc, jejíž epicentrum je v daleké Asii, může Evropu potrápit víc, než leckdo předpokládal. Nasvědčuje tomu i fakt, že Světová zdravotnická organizace v úterý poprvé zaznamenala víc nových onemocnění mimo Čínu, než v samotné "Říši středu" - zatímco v Číně jich bylo evidováno 411, ve "zbytku světa" 427.

Nový koronavir už udeřil na všech kontinentech s výjimkou Antarktidy. 

V Evropě (mimo Ruska) bylo ve středu večer registrováno 465 případů. Koronavir se objevil v Dánsku, Německu, Norsku, Rakousku, Belgii, Británii, Finsku, Francii, Chorvatsku, Rumunsku, Řecku, Severní Makedonii, Španělsku, Švédsku, a zejména v Itálii, kde evidují 400 nakažených a 12 mrtvých. Je přitom patrné, že počet států, kde se koronavir vyskytl, není konečný. 

V Česku se zatím podezření na nákazu u nikoho nepotvrdilo. Obě předchozí epidemie koronavirů – MERS, který udeřil v roce 2002 a SARS o deset let později – se nám vyhnuly. Rozsah této epidemie však bude nepochybně větší.

Nemoc se projevuje obdobně jako chřipka – typickými příznaky COVID-19 jsou dýchací potíže, horečka a kašel. "Koronavirus se přenáší z člověka na člověka po úzkém kontaktu, který trvá delší dobu," píše se na webu českého ministerstva zdravotnictví.

K infekci jsou náchylní lidí starší padesáti let, pacienti, kteří se léči s jinou vážnou chorobou a ti, kteří mají oslabenou imunitu.

Jihoasijský zpravodaj německé stanice Deutsche Welle William Yang informoval, že výrazná většina lidí, kteří nemoci v Číně podlehli, byla ve věku 60 až 89 let. V zemi zatím neevidují jediný případ úmrtí pacienta mladšího patnácti let.

Zdroje:
WHO, Imperial.ac.uk

Nejnovější články