NASA nabízí 3 miliony dolarů každému, kdo vyřeší tuhle výzvu
4. 4. 2025 – 16:00 | Vesmír | Radek Chlup | Diskuze:

Lidská činnost proměnila naši planetu i oběžnou dráhu v obrovskou skládku a americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) by rád před tím samým ochránil Měsíc a jiné planety. Nabízí proto tři miliony dolarů každému za vymyšlení inovativního řešení v oblasti likvidace a recyklace odpadu při dlouhých lunárních misích.
Na rozdíl od Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), kde se odpad skladuje a pak se dopravuje na Zemi, lunární mise budou vyžadovat absolutní soběstačnost. Nepřijede žádný kamion, který by ho odvezl na skládku. To znamená, že astronauti s ním budou muset zacházet jako se zdrojem, nikoli vedlejším produktem.
NASA chce odpadky recyklovat a vytvářet z nich užitečné materiály pro výrobu nástrojů a jiných předmětů nebo údržbu stanovišť. Jinými slovy, chce odpad užitečně využívat, než aby ho nechala ležet někde v kráteru.
Agentura vyhlásila soutěž zvanou LunaRecycle Challenge, v níž dostanou nadšenci možnost vymyslet „ekologicky uvědomělá recyklační zařízení“ schopná fungovat na minimálně 365denní lunární misi. Nejde přitom jen o úklidovou iniciativu. Může inspirovat vědce, inženýry a kreativní lidi po celém světě k navrhování inovativních systémů, které mohou mít vliv daleko za hranicemi nakládání s odpadem.
Jak postupovat
Třeba vzniknou průlomové technologie s potenciálem připravit půdu pro další éru lidských vesmírných letů.
Výzva se skládá ze dvou odlišných fází. Účastníci budou muset nejprve vytvořit systémové koncepty navržené pro teoretickou roční lunární misi. Musí být navrženy tak, aby snížily dopad na životní prostředí a zároveň maximalizovaly opětovné použití a recyklaci. V druhé fázi dostanou za úkol přenést nápady do reality.
To bude spočívat ve vytvoření dvou konceptů:
- Virtuální verze systémů za 600 tisíc dolarů
- Fyzického prototypu testovatelného v simulacích za 1,4 milionu dolarů.
Vynálezy přitom nemusejí posloužit jen astronautům na Měsíci, ale i na Marsu, kde má lidstvo další zastávku.
Přihlášky mohou posílat účastníci (jednotlivci i týmy) z celého světa do 31. března. Oznámení cen se očekává brzy poté.