Nejdelší dinosaurus, jaký chodil po Zemi. Jeho rozměry potvrdila analýza kostí

22. 11. 2021 – 23:58 | Příroda | Ladislav Loukota | Diskuze:

Nejdelší dinosaurus, jaký chodil po Zemi. Jeho rozměry potvrdila analýza kostí
Supersaurus, gigant jurské éry. | zdroj: Profimedia

Prehistorický plaz, který žil před 150 miliony let, byl dlouhý jako dva kamiony s přívěsy v řadě.

Byl patrně nejdelším z dinosaurů, kteří chodili po planetě. Jmenoval se přiléhavě supersaurus a dorůstal délky 39 metrů. Tento parametr potvrdil výzkum amerických paleontologů, který popisuje magazín Live Science.

Supersaurus, který žil před 150 miliony let a patřil mezi dinosaury s dlouhým krkem, tedy diplodokidy, je znám už desítky let, poprvé byl popsán v roce 1985. Tehdejší analýza kosterních fosilií mu však připsala „pouze“ 34 metrů.

Nový výzkum týmu Briana Curtice z Arizonského přírodovědného muzea na základě nového souhrnného studia kosterních pozůstatků posouvá délku tvora o pět metrů dál.

Dali kosti dohromady

Jako u většiny dinosaurů je určení skutečné délky tvora složité, protože badatelé na tělesnou schránku usuzují jen z části kostí. A supersaurus s kompletní kostrou se nedochoval.

Pokud ale víte, jaký tvar má která kost, a kam v těle patří, dá se z toho s vysokou pravděpodobností odvodit i tvar zbytku těla, což platí u dinosaurů stejně jako u lidí.

Curticův tým se zaměřil na analýzu fosilií objevených před téměř půlstoletím v Coloradu. V roce 1972 tam amatérský paleontolog Jim Jensen objevil 2,4 metru dlouhou ramenní kost.

Jensen však nebyl vystudovaný paleontolog a při analýze se dopustil několika chyb. Ze svých objevů vyvodil kromě supersaura existenci dvou druhů, které označil jako ultrasauros a dystylosaurus. Oba však pozdější výzkumy identifikovaly jako chiméry druhy neexistující, které vznikají kombinaci špatně klasifikovaných fosilií.

Curticův tým dospěl k závěru, že všechny kosti nalezené Jensenem patří jedinému druhu – supersaurovi.

Řekni zrcadlo, kdo byl nejdelší

Během nové analýzy starého objevu vyšla najevo řada chyb. Například jedna z lopatkových fosilií objevená v lomu je o 25 centimetrů delší než druhý objevený exemplář. To svého času vedlo k domněnce, že patřila jinému rodu dinosaurů.

„Když však Curticův tým fosilii znovu studoval, zjistil, že delší kost je ve skutečnosti deformovaná kvůli prasklinám. „Když všechny praskliny stlačíte k sobě, jsou obě lopatkové kosti v podstatě stejně velké, patří tedy jednomu druhu,“ řekl Curtic.

Také na kostech připisovaných dystylosaurům paleontologové nyní nalezli řadu podobných deformací. A v okolí nebyly objeveny žádné další velké kosti dinosaurů. To vše naznačuje, že na místě složil kosti jediný druh dinosaura, nikoli druhy tři.

Curticův tým měl výhodu v tom, že od původního objevu z roku 1972 byly v Coloradu a Wyomingu odhaleny další ostatky supersaurů. S jejich pomocí mohl doplnit kostru. Výsledkem je celková délka 39 metrů, vědci však připouštějí až 42 metry. Délku krku výzkumníci určili na 15 metrů a ocas měřil 18 metrů.

Supersaurus je však rekordmanem v kategorii délky, ne hmotnosti . V té patří zlato argentinosaurovi, který vážil na 82 tun, dvojnásobek toho, co supersaurus.

Fossil_Crates_a652p Supersaurus v porovnání se člověkem. | zdroj: kredit-Fossil Crates

Zdroje:

Nejnovější články