Nobelova cena za chemii udělena tvůrcům geniálního nástroje pro stavbu molekul

6. 10. 2021 – 12:19 | Technologie | Nedd | Diskuze:

Nobelova cena za chemii udělena tvůrcům geniálního nástroje pro stavbu molekul
Vítězové letošní kategorie Nobelových cen za chemii – David W.C. MacMillan a Benjamin List. | zdroj: Profimedia

Genialita mnohdy spočívá v jednoduchosti. A právě za geniálně jednoduché řešení konstrukce molekul získali letos Nobelovu cenu za chemii Němec Benjamin List a Američan David W.C. MacMillan. 

Jejich jména ve středu oznámila Královská švédská akademie věd.

Jak složit molekulu rychle a šetrně

Chemici vytvářejí nové molekuly spojováním malých chemických částí, což bylo mimořádně obtížné. Jednotlivé části do sebe musí přesně zapadat, aby vznikla požadovaná látka.

Benjamin List, který pracuje v Institutu Maxe Plancka, a David W.C. MacMillan z Princetonské univerzity jim tuto práci významně usnadnili. Vyvinuli důmyslný nástroj pro konstrukci molekul, nový typ katalýzy, při kterých se používají urychlovače chemické reakce - katalyzátory.

Před Listovým a MacMillanovým objevem byly známy jen dva typy katalyzátorů: enzymy a kovy. List a MacMillan nezávisle na sobě vyvinuli třetí typ katalýzy – asymetrickou organickou katalýzu, založenou na organických molekulách.

Organokatalyzátory dokážou spustit kaskádovou reakci, která katalýzu zrychluje a navíc snižuje množství odpadu.

„Tento koncept katalýzy je neobyčejně jednoduchý důmyslný. Mnoho lidí se divilo, proč to někoho nenapadlo dříve,“ řekl v řeči, během které představitel nové držitele ceny Johan Åqvist, předseda Nobelova výboru pro chemii. Upozornil v ní, že Listova a MacMillanova metoda významně urychluje vývoj nových léčiv a šetří životní prostředí.

Narodí se nový Heyrovský?

Loni dostaly Nobelovu cenu za chemii francouzská mikrobioložka Emanuelle Charpenteriová a americká biochemička Jennifer Doudnaová. Švédští akademici ocenili jejich podíl na vývoji 'genetických nůžek' CRISPR-Cas9, které umožňují editovat geny, a tak upravovat genom (soubor genetických informací organismu). 

V roce 1959 Nobelovu cenu za chemii získal Jaroslav Heyrovský za objev polarografie, metody založené na rtuťové kapkové elektrodě, která umožňuje rozpoznat složení i těch nejslabších roztoků.

profimedia-0210119692 Na snímku z 10.prosince 1959 jsou vítězové Nobelových cen: Zleva Jaroslav Heyrovský (chemie), Emilio Segre a Owen Chamberlain (fyzika), Salvatore Quasimodo (literatura), Arthur Kornberg a Severo Ochoa (fyziologie a lékařství). | zdroj: Profimedia

Týden Nobelových cen otevřely v pondělí ceny za fyziologii a lékařství. V úterý byla oznámena jména držitelů ceny za fyziku. Ve čtvrtek vyhlásí švédští akademici cenu za literaturu a v pátek za mír. Příští pondělí se dozvíme jméno laureáta Nobelovy pamětní ceny za ekonomii, kterou uděluje Švédská národní banka a která nepatří mezi ocenění zmíněné ve vynálezcově závěti.

Nobelovy ceny budou tradičně předány 10. prosince, v den výročí úmrtí švédského vědce a zakladatele ocenění Alfreda Nobela. Jejich držitelé dostanou medaile, diplom a deset milionů švédských korun, což podle aktuálního kurzu odpovídá 25 milionům českých korun.

profimedia-0020986573 Prestižní ceny jsou udělovány na základě poslední vůle vynálezce dynamitu. | zdroj: Profimedia

Zdroje:

Nejnovější články