Objeven obří korálový útes, první po 120 letech

29. 10. 2020 – 9:07 | Příroda | ave | Diskuze:

Objeven obří  korálový útes, první po 120 letech
Snímek objeveného korálového útesu pořízený z robotické ponorky. | zdroj: Schmidt Ocean Instituce

Oceánografové nalezli 'podmořský mrakodrap' plný korálů a ryb.

Výzkumníci ze Schmidtova oceánického institutu během expedice u severovýchodního pobřeží Austrálie objevili gigantický korálový útes vysoký přes půl kilometru. Je to první samostatný korálový útes objevený po více než 120 letech v oblasti Velkého bariérového útesu.

Expedice na něj narazila během mapování mořského dna 20. října ve vodách u australského státu Queensland. Vědci ho prozkoumali robotickou ponorkou, ze které pořídili následující záběry:

zdroj: YouTube

Útes, který je vyšší než legendární newyorský mrakodrap Empire State Building (443,2 metru), spočívá na základně dlouhé 1,5 kilometru. Jeho vrchol se nachází čtyřicet metrů pod hladinou Korálového moře.

Spoluzakladatelka oceánického institutu Wendy Schmidtová k objevu napsala: "Náš nečekaný nález dokazuje, že v oceánu můžeme pořád nacházet nové struktury i živočišné druhy. Naše znalosti byly dlouho omezené. Díky novým technologiím, které jsou našima očima, ušima a rukama v hlubinách, máme možnosti jako nikdy předtím."

Velký bariérový útes, také Velká útesová bariéra, je největší korálová oblast planety. Táhne se podél pobřeží Queenslandu po délce dvou tisíc kilometrů a od roku 1981, kdy se stala součástí světového přírodního dědictví, je pod ochranou UNESCO.

Bariérový útes slouží jako domov pro více než 1500 druhů ryb, 411 druhů korálů a pro desítky dalších živočišných druhů. Žádná jiná oblast světového dědictví neobsahuje takovou biologickou rozmanitost.

Tamní faunu i flóru však ohrožuje globální oteplování i znečištění. Útes v posledních třech desetiletích ztratil polovinu korálů. Situace není dobrá ani v globálním měřítku - oceány ztrácejí kyslík, život se z nich vytrácí, a tak se rozšiřují oceánské pouště.

Objev oceánografů ze Schmidtova oceánického institutu je proto povzbudivou informací.

Zdroje:
https://schmidtocean.org/

Nejnovější články