Objevena tajemná částice X z úsvitu vesmíru

31. 1. 2022 – 23:39 | Vesmír | Ladislav Loukota | Diskuze:

Objevena tajemná částice X z úsvitu vesmíru
Ilustrace srážky částic ve Velkém hadronovém urychlovači, v němž se zkoumá struktura hmoty. | zdroj: Profimedia

Nový objev nám může pomoci při odhalování tajemství zrodu vesmíru.

Vědci poprvé spatřili stovku částic označovaných písmenem X, které patrně existovaly ve zlomcích sekundy po Velkém třesku, na samotném počátku času. Částice nám mohou vypovědět leccos zajímavého o vzniku vesmíru.

Částice X zaznamenali výzkumníci mezi biliony jiných částic ve Velkém hadronovém urychlovači (LHC), největším zařízení tohoto druhu, které se nachází u Ženevy a patří Evropské organizaci pro jaderný výzkum (CERN). Spatřili ji v rozvířené směsi, která vznikla rozbíjením iontů olova.

Své poznatky fyzici zveřejnili v časopise Physical Review Letters. Věří, že studiem částic X vytvoří dosud nejvěrnější obrázek původu vesmíru.

Co bublalo v prvotní polévce?

Vědci sledují částice X – také X(3872) – v prostředí urychlovače, který simuluje podmínky několik milióntin sekundy po Velkém třesku (Big Bang), počátku rozpínání vesmíru.

V té době byl vesmír přehřátou prvotní plazmovou polévkou o bilionu stupňů, hemžící se kvarky a gluony – elementárními částicemi, které se brzy ochladily a spojily do stabilnějších protonů a neutronů, známých ze současnosti.

Těsně před rychlým ochlazením se srazily gluony a kvarky. Slepily se a vytvořily částice X s extrémně krátkou životností. Výzkumníci nevědí, jakým způsobem se to stalo, ale pokud to dokážou zjistit, budeme mít mnohem lepší znalosti o počátcích vesmíru.

Fyzici částice X zaznamenali už dříve, až nyní je ale odhalili (v datech urychlovače z roku 2018) ve střetu těžkých iontů. A právě tento detail je podstatný pro poznání podmínek krátce po Velkém třesku.

Vzrušující částicové LEGO

Elementární částice jsou podobné skládačce LEGO. Z těch menších vznikají větší a odhalování jejich kombinací nám říká víc o vývoji vesmíru.  Fyzikální teorie nabízejí představu, jak se z jedněch částic vytvářejí částice jiné. Úkolem urychlovače je pomocí simulace tyto teorie ověřovat, anebo vyvracet.

V současnosti není z teorií známo, zda je X(3872) tetrakvarkem, částicí ze dvou kvarků (základních částic, z nichž se skládají hadrony, tedy například protony a neutrony) a dvou antikvarků, anebo molekula z částic vznikajících úplně jinou formou spojování kvarků.

Právě tohle je důležité. Odhalení, za jakých podmínek X(3872) vzniká, nám zpětně řekne víc o tom, jaké podmínky panovaly po Velkém třesku před více než 13 miliardami let.

Částice X objevili vědci díky algoritmu určenému k rozpoznávání vzorců charakteristických pro jejich rozpad, který pomocí strojového učení sestavili experti z Massachusettského technologického institutu spolu s týmy z dalších pracovišť. Umožnil jim podrobněji nahlédnout do prvotní polévky a zlepšil analýzu dat. 

Je ale možné, že algoritmus objeví částici v dalších experimentech provedených ve Velkém hadronovém urychlovači. To by mělo fyzikům napovědět ještě víc o původu částice, a tak dál zpřesnit povědomí o X(3872).

Na začátku příběhu

Tato částice je nicméně jen jednou z mnoha, které jsou zkoumány. „Jsme teprve na začátku celého příběhu,“ cituje magazín Live Science fyzika Yen-Jie Leea z Massachusettského technologického institutu.

Částice X by nás však mohla posunout o krok dál k poznání podmínek panujících po Velkém třesku.

profimedia-0252338783 1 1 Výzkumník na konci detektoru Velkého hadronového urychlovače u Ženevy. | zdroj: Profimedia

Zdroje:
Physical Review Letters

Nejnovější články