Opice s čipem v mozku hraje telepaticky videohru. Komu tím prospějete, Musku?

14. 4. 2021 – 15:42 | Technologie | Pavel Jégl | Diskuze:

Opice s čipem v mozku hraje telepaticky videohru. Komu tím prospějete, Musku?
zdroj: Profimedia

Opice mohla využít čip propojující mozek s počítačem. Zkuste si představit, co se stane, až tuto technologii dostanou lidé. 

Loni v srpnu ukázal Elon Musk, jak jeho společnost Neuralink dokáže číst mozkovou aktivitu prasete. Teď je o kus dál. Opice pomocí implantátu v mozku (bezdrátového čipu) ovládá počítač a hraje 2D hru Pong.

Jde to i bez joysticku

Neuralink zveřejnil video, z něhož leckomu poklesla čelist. Někdo ho může pokládat za projev nastupující dystopie, stoupenci konspiračních teorií za důkaz, že před vakcínami, v nichž jsou prý čipy, je nutné mít se na pozoru. A na poplach teď bijí také ochránci zvířat.

Zato geekové jsou nadšeni. A radost z takového experimentu patrně mají i mnozí lékaři a zejména jejich pacienti - lidé postižení paralýzou.

Proč? Musk to vysvětlil v tweetu, který video s opicí sdílel, takto: „Produkt Neuralinku umožní paralyzovaným lidem ovládat chytrý telefon myslí rychleji než těm, co k tomu používají palce.“

Ve videu vidíte devítiletého makaka jménem Pager. Do jeho mozku v Neuralinku zavedli pomocí laseru implantát snímající mozkovou aktivitu.

Potom Pagera naučili hrát joystickem Pong – jednu z nejstarších videoher, ve které si pinkáte míček dvěma pálkami. Jak je ze snímku patrné, nalákali ho ke hře brčkem připevněným k počítači, ze kterého za každý úspěšný zásah opice dostala banánové smoothie.

Během hry experti z Neuralinku pomocí implantátu zaznamenávali aktivitu neuronů v mozku. Z dat přečetli vztah mezi mozkovou aktivitou a pohybem ruky, což jim umožnilo sestavit počítačový algoritmus.

Nato joystick odpojili a nechali opici ovládat míček pouze mozkem. Signály z neuronů zachytil čip v mozku, odeslal je pomocí bluetooth do dekodéru počítače a ten je převedl na příkazy k pokračování hry.

Zprvu nechali opici joystick a Pager s ním ze zvyku dál pohyboval, byť nebyl s počítačem propojen. Nakonec technici joystick odstranili – a jak je z videa patrné, důvtipná opice dál hrála hru telepaticky, ovládala míček na monitoru myšlenkami a usrkávala smoothie.

Komu tím prospějete?

Na tuto otázku z filmových Pelíšků je snadná odpověď. Neuralink upozorňuje, že experiment je důležitým krokem při vývoji bezdotykového ovládání chytrého telefonu nebo počítače. Vyspělejší verze této technologie má pak předávat signály z mozku tělu. To by mohlo umožnit paraplegikům znovu chodit. A s pomocí čipů v mozku by člověk mohl ovládat i protetické končetiny.

Někteří z ochrnutých se na tuto technologii už těší a vkládají do ní velké naděje, jak dokládá následující tweet.

Elon Musk a vývojáři Neuralinku vidí přínos čipů implantovaných do mozku také v možnosti ukládat a přehrávat si vzpomínky a dělat další činnosti pouhou myšlenkou.

Vizionářský byznysmen a jeho experti mají za to, že lidé se stávají kyborgy, protože si svůj život nedokážou představit bez technologických rozšíření, jako smartphony nebo počítače. Jejich ovládání signály vysílanými z mozku pokládají za přirozené pokračování vývoje. Technologii chtějí také použít ke sdílení myšlenek mezi lidmi.

„Nepochybuji, že tato technologie bude do budoucna velmi užitečná,“ cituje žurnál Business Insider neurovědce Andrewa Jacksona.

Interakce mozku s počítačem nicméně není nová. Jackson upozornil, že člověk ovládal kurzor implantátem už  roce 2006. K tehdejšímu zařízení však byla nutná vnější část – helma na hlavě. U Pagera čip v mozku prozrazuje jen vyholený čtvereček na hlavě.

Do roka a do dne u lidí?

Ne všichni experti však Muskův optimismus sdílejí. Někteří upozorňují, že není jisté, jak tato technologie bude fungovat, až bude použita u lidí – a pro složitější úkoly než hra Pong.

„Neurověda ještě zdaleka nerozumí tomu, jak mysl pracuje, proto ji nemůžeme dokonale dekódovat,“ řekla neurovědkyně Anna Wexlerová z Pensylvánské univerzity webu The Conversation.

IT experti zase varují, že bez neprůstřelného zabezpečení je možné, že by se hackeři mohli nabourat do implantovaných čipů. Následky pro jejich nositele by mohly být fatální.

A kdy se dočkáme obdobného implantátu u lidí? Elon Musk už dříve řekl, že po úspěšném experimentu s primáty chce do roka zahájit pokusy s čipy implantovanými lidem.

Zdroje:

Nejnovější články