Opravdu dokážou USA ohýbat prostor a čas?
22. 4. 2025 – 18:00 | Technologie | Radek Chlup | Diskuze:

Během nedávného projevu o takzvaném „zlatém věku amerických inovací“ prohlásil ředitel Úřadu pro vědu a technologii Michael Krastios naprosto bláznivé tvrzení. Spojené státy mají disponovat technologiemi, které manipulují s časem a prostorem. Jedná se o bizarní a zcela nesmyslné prohlášení.
Jeho slova někteří experti interpretují jako metaforu pro pokročilé technologie, jako jsou umělá inteligence (AI), kvantové počítače nebo telekomunikace.
Prohlášení, které bylo součástí bezedného výkřiku o ukončení regulací v technologickém průmyslu, však vyvolalo spekulace, zda USA přeci jen nevlastní technologie popírající známé fyzikální zákony.
Američané by k něčemu takovému byli blízko řekněme v případě, že by vyvinuli něco, co by se alespoň přibližovalo funkčnímu stroji času.
USA jdou pozpátku, ne kupředu
Není to první bizarní prohlášení Bílého domu na téma vědy a pokroku. Americký prezident Donald Trump během inauguračního projevu slíbil poslat astronauty na Mars. K tomu ale určitě nedojde za jeho funkčního období, dost možná ani za jeho života ne.
Kromě toho, že jde o ambiciózní plán, jeho politika je velkou ránou pro americkou vědu i průzkum vesmíru.
Škrtání federálních míst často i ve výzkumných agenturách, ukončení různých programů a financování výzkumů a univerzit, útěk vědeckých kapacit do Evropy, nízký rozpočet pro Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) – to všechno jsou kroky, které nejen že rozhodně neumožní USA dosáhnout technologií ohýbajících prostor a čas, ale ohrozí i plánované mise na Měsíc i Mars.
V cestě inovacím pak může stát i Trumpova „láska“ k fosilním palivům. Americký energetický průmysl totiž pošle Trump zpět do minulosti místo do budoucnosti. Inovace stimuluje energetická transformace a snaha o změnu, nikoli zabřednutí do toho, co už známe.