Osamělí lidé mají divně propojené mozky

7. 1. 2023 – 17:19 | Člověk | Ladislav Loukota | Diskuze:

Osamělí lidé mají divně propojené mozky
Osamělá žena v depresi. | zdroj: Profimedia

Samotáři, mějte se na pozoru. Člověk je společenský tvor. Když je dlouho sám, může to mít následky na jeho mozek.

Samota mění váš mozek, zjistili ve své studii psychologové ze Stanfordské univerzity. Ve studii publikované v odborném žurnálu JNeurosci, odhalili, že v neuronových spojích mozků se při dlouhém osamění dějí nečekané a ne zcela vysvětlitelné změny.

Člověk je tvor společenský…

… K životu proto potřebuje společnost.

Introverti by s takovým tvrzením mohli nesouhlasit. Blízkost druhých lidí je však pro naše duševní zdraví potřebná. Význam, jaký pro nás mají sociální svazky, ilustruje nová studie pomocí změn, které samota vyvolává v lidských mozcích.

Výzkumníci pod vedením psycholožky Andrey Courtneyové detailně pohlédli na to, jakým způsobem může sociální izolace měnit naše mozky. Pomocí magnetické rezonance prozkoumali mozky 43 lidí během doby, kdy vyplňovali sérii dotazníků hodnotících 16 dalších jedinců, ale i sebe.

Někteří z nich byli jejich blízcí přátelé, ale také vzdálenější známí či dokonce celebrity, s nimiž se ale nikdy nepotkali.

Skenovaní jedinci patřili do barvitého lidského vzorku. Zastoupení v něm měli jak muži, tak ženy, stejně jako lidé s větší či menší mírou sociálních kontaktů.

Skeny přitom sledovaly celkovou mozkovou aktivitu účastníků studie. Výzkumníky ale nejvíc zajímala aktivita prefrontální kůry, která zpracovává naše mozkové vjemy.

V neuronech jsou rozdíly. Proč?

Autoři studie během experimentu zaznamenali různé neurální reakce jedinců napříč celým mozkem na různé osobnosti včetně jich samotných. Srovnání ukázalo, že lidé, kteří se cítí osamělejší, mají co do propojení neuronových sítí větší mezeru mezi sítěmi svého „já“ vůči sítím vymezeným pro ostatní lidi. To se podepisuje na odlišné aktivitě prefrontální mozkové kůry při pozorování sebe nebo druhých.

Naopak lidé, kteří se cítí lidským kontaktem dobře zásobeni, mají tuto „mezeru“ uzavřenou. Jinými slovy, společenštější lidé mají jiné lidi více spojeny se sebou samotným – a naopak osamělejší jedinci dělají větší rozdíl mezi sebou a dalšími lidmi.

brain-lonely Vzorce aktivity těchto oblastí mozku odrážejí blízkost mezi sebou samými a jinými: čím bližší je vztah, tím více se vzorce navzájem podobají. | zdroj: kredit-Courtney/Meyer/JNeurosci

Dalo by se říct, že samota je sebenaplňující se proroctví.

Autoři nicméně nesledovali změnu mozku v průběhu času. Není tedy jasné, jak rozdíly mezi vlastními neurony a neurony ostatních lidí vznikají. Je možné, že lidé s malým sociálním kontaktem doznají proměn neuronových sítí ve svém mozku – samota jim mírně upraví strukturu mozku.

Je ale možný i opak. Tedy to, že někteří lidé mají (z různých vrozených důvodů) v mozku jiný vztah mezi sebou a ostatními, a to se podepisuje na tom, že si častěji od jiných drží odstup a mají také intenzivnější pocit osamocení.

Co však můžeme už teď říct, je to, že samotu lze rozeznat ve struktuře našich mozků. A to patrně bude mít vliv i na některé další procesy uvnitř naší hlavy, což by mohlo identifikovat samotu jednu z dílčích příčin různých dysfunkcí, především deprese či úzkostných poruch. Člověk je sociální tvor, a pokud mu jsou kontakty dlouhodobě odepírány, někde se to projeví.

Chybějící sociální kontakt podle poznatků dřívějších studií zvyšuje riziko úmrtnosti obdobně jako alkohol nebo obezita. V lednu 2018 tehdejší britská premiérka Theresa Mayová jmenovala „ministryni pro osamělost“. Problém s lidmi bez sociálních vazeb se stal tak závažný, že si v očích vlády vysloužil samostatnou agendu.

Na známých záleží

Studie Andrey Courtneyové rovněž naznačuje, že bychom naši potřebu společenského kontaktu mohli jednou nahradit chemicky. Pokud by se podařilo dosáhnout u osamělých změn neuronové sítě medikací, mohlo by to pomoct i s jejich nepříjemnými pocity.

Posledním zásadním zjištěním autorů je význam „slabších spojení“, které připomínají nikoli blízké přátelé, ale pouze vzdálenější známé, kolegy ze zaměstnání a další lidi, za které bychom nestrčili ruku do ohně. Jejich existence však překvapivě posiluje individuální pocit lidské blízkosti – přičemž právě tyto košatější, byť vzdálené kontakty, dnes mnoha lidem chybí.

„Lidé postrádají častější kontakt s širším sociálním kruhem. A to by mohl být jeden z důvodů, proč náš celkový pocit osamocení narůstá,“ řekla Andrey Courtneyová televizi CNN.

Zdroje:
CNN, JNeurosci

Nejnovější články