Padající trosky čínské rakety vytvořily nebeský ohňostroj
31. 7. 2022 – 18:33 | Vesmír | Nedd | Diskuze:
Byla to čínská ruleta se šťastným koncem. Z nebe pršely kusy čínské rakety. Jejich pád mimo obydlenou oblast Země zachytila videa.
Čínská raketa Dlouhý pochod 5B, která minulou neděli vynesla na oběžnou dráhu laboratorní modul pro čínskou vesmírnou stanici Nebeský palác, se v sobotu nekontrolovatelně zřítila na Zemi v oblasti Suluského moře poblíž Filipín.
Trosky prvního stupně rakety, třicet metrů dlouhého kolosu, který má na Zemi hmotnost 21 tun, vytvořily ve 14:45 SEČ nebeský ohňostroj. Zachytila ho videa náhodných svědků v Malajsii. Tady je jedno z nich.
Objek seperti tahi bintang kelihatan di langit beberapa kawasan di seluruh Sarawak sekitar jam 12.50 malam tadi.
— MALAYSIA MOST VIRALL (@MALAYSIAVIRALL) July 30, 2022
Kredit : Haiqal Iskandar pic.twitter.com/mCfe8Uy4xd
NASA opakovaně vyzývala Čínu, aby zveřejnila technické informace o návratu rakety na Zemi, zejména možnou oblast rozptylu jejích trosek. Ředitel americké vesmírné agentury Bill Nelson pravil, že takové informace by měly zveřejňovat všechny země, které mají vlastní vesmírný program.
„Je to velmi důležité pro zodpovědné využívání vesmíru a bezpečnost lidí na Zemi,“ citoval Nelsona web Space.
Our latest prediction for #CZ5B rocket body reentry is:
— The Aerospace Corporation (@AerospaceCorp) July 30, 2022
30 Jul 2022 17:15 UTC ± 1 hour
Reentry will be along one of the ground tracks shown here. It is still too early to determine a meaningful debris footprint. Follow this page for updates: https://t.co/SxrMtcrMrs pic.twitter.com/DkOmRPuIM1
Čínská vesmírná agentura zveřejnila souřadnice oblasti dopadu vesmírného plavidla. Avšak až po jejich vstupu do atmosféry.
Raketa podle nich dopadla do Suluského moře 57 kilometrů východně od pobřeží filipínského ostrova Palawan.
„Většina zařízení (rakety) byla zničena při opětovném vstupu (do atmosféry),“ oznámila čínská vesmírná agentura.
Průlet atmosférou patrně přečkaly součásti z tepelně odolných materiálů, jako jsou nádrže a trysky vyrobené z nerezové oceli nebo titanu.
Už v květnu vyvolala Čína nevoli mnoha zemí, když neinformovala o návratu stejného typu rakety. Její první stupeň nakonec spadl do obydlené oblasti. Jedna z trosek přitom málem zasáhla vesnickou hostinu v západoindickém státu Maháráštra.