Padající trosky čínské rakety vytvořily nebeský ohňostroj

31. 7. 2022 – 18:33 | Vesmír | Nedd | Diskuze:

Padající trosky čínské rakety vytvořily nebeský ohňostroj
Startující raketa Dlouhý pochod | zdroj: Profimedia

Byla to čínská ruleta se šťastným koncem. Z nebe pršely kusy čínské rakety. Jejich pád mimo obydlenou oblast Země zachytila videa.

Čínská raketa Dlouhý pochod 5B, která minulou neděli vynesla na oběžnou dráhu laboratorní modul pro čínskou vesmírnou stanici Nebeský palác, se v sobotu nekontrolovatelně zřítila na Zemi v oblasti Suluského moře poblíž Filipín.

Trosky prvního stupně rakety, třicet metrů dlouhého kolosu, který má na Zemi hmotnost 21 tun, vytvořily ve 14:45 SEČ nebeský ohňostroj. Zachytila ho videa náhodných svědků v Malajsii. Tady je jedno z nich.

NASA opakovaně vyzývala Čínu, aby zveřejnila technické informace o návratu rakety na Zemi, zejména možnou oblast rozptylu jejích trosek. Ředitel americké vesmírné agentury Bill Nelson pravil, že takové informace by měly zveřejňovat všechny země, které mají vlastní vesmírný program.

„Je to velmi důležité pro zodpovědné využívání vesmíru a bezpečnost lidí na Zemi,“ citoval Nelsona web Space.

Čínská vesmírná agentura zveřejnila souřadnice oblasti dopadu vesmírného plavidla. Avšak až po jejich vstupu do atmosféry.

Raketa podle nich dopadla do Suluského moře 57 kilometrů východně od pobřeží filipínského ostrova Palawan.

„Většina zařízení (rakety) byla zničena při opětovném vstupu (do atmosféry),“ oznámila čínská vesmírná agentura.

Průlet atmosférou patrně přečkaly součásti z tepelně odolných materiálů, jako jsou nádrže a trysky vyrobené z nerezové oceli nebo titanu.

Už v květnu vyvolala Čína nevoli mnoha zemí, když neinformovala o návratu stejného typu rakety. Její první stupeň nakonec spadl do obydlené oblasti. Jedna z trosek přitom málem zasáhla vesnickou hostinu v západoindickém státu Maháráštra.

Zdroje:
Space

Nejnovější články