Paleontologové mají problém, jejich výzkum ohrožují boháči

24. 4. 2025 – 14:00 | Příroda | Radek Chlup | Diskuze:

Paleontologové mají problém, jejich výzkum ohrožují boháči
Boháči milují hlavně T-Rexe | zdroj: Pixabay

Fosilie dinosaurů se staly hračkou superboháčů. Každý movitý manažer, byznysmen nebo herec chce mít vystaveného takového T-Rexe v soukromé sbírce, vědci však kvůli tomu přicházejí o přístup k těmto vzácným exemplářům. Nová studie varuje, že to může v budoucnu ohrozit paleontologický výzkum.

Lebku krále všech dinosaurů kdysi koupil slavný herec Nicolas Cage. Nebyl jediný – je to dlouhodobý trend mezi movitými. Zatímco pro vědce jsou dinosauří fosilie klíčem k pochopení vyhynulého života na naší planetě, pro boháče jde o statusový symbol. Celý problém začal už v roce 1997.

Tehdy se vydražila téměř kompletní fosilie T-Rexe přezdívaného „Sue“ za téměř 8,5 milionu dolarů. To vedlo k posedlosti mezi boháči.

V roce 2020 se vydražil T-Rex pojmenovaný „Stan“ za téměř 32 milionů dolarů a později i kostra stegosaura „Apex“ za 44 milionů dolarů.

Neví se, kde vlastně skončí

Když paleontologové pracně vykopali tyto exempláře, tak ještě nevěděli, že skončí v soukromých sbírkách bohatých lidí.

Co se T-Rexe týče, na světě existuje jen 141 vědecky použitelných exemplářů. V soukromých sbírkách jich skočilo 71. Není přitom jasné, co se s nimi stalo, zda jsou vystavovány pro úzký okruh lidí, nebo jestli se na ně práší někde ve sklepě.

Podle statistik však skončil pouze jeden z pěti vydražených exemplářů T-Rexe ve veřejné instituci. Komerční lovci fosilií navíc nacházejí 2,5krát více exemplářů než vědci placení státními institucemi. Do muzeí nebo výzkumných sbírek putuje jen jedenáct procent jejich nálezů.

Mnohé z těchto fosilií navíc patří mladým kusům nebo mláďatům. Pro vědce jsou o to důležitější, protože jim mohou pomoci pochopit, jak tohle zvíře rostlo a vyvíjelo se.

Zdroje:
Vice, Palaeontologia Electronica

Nejnovější články