Pod povrchem Měsíce by mohly být obří lávové tunely

- Vesmír autor: Lukáš Grygar

Měsíc inspiruje nejenom básně, ale především sny o jeho dobytí. Na rozdíl od  potenciálně živých měsíců Jupitera nebo Saturnu se bohužel musíme smířit s tím, že jde o mrtvý kus skály, kde budou případní kolonisté čelit nízké gravitaci a především atmosféře, která je tak nepatrná, že nikoho neochrání.

Měsíční krajina je poseta stopami dramatického vývoje našeho vesmírného souputníka

Měsíční krajina je poseta stopami dramatického vývoje našeho vesmírného souputníka,zdroj: NASA

Plány na návrat kosmonautů na Měsíc jsou hojně diskutované a ve velké míře považovány za zbytečnou investici. Nová studie by ale mohla podnítit renesanci měsíčních výprav.
Vznikla na univerzitě Purdue v americké Indianě a vychází z předpokladu, že lávové tunely, které dobře známe od nás ze Země, vytvářejí i na Měsíci charakteristické oblouky.

Ty pak čelí jenom zlomku gravitace a díky tomu „unesou“ daleko větší napětí a zátěž. Co by to mohlo znamenat v praxi? Že budou obrovské!

Purdue University

Podle modelu, který na Purdue vypracovali, by se do typického měsíčního tunelu vešlo hned několik měst. Pro případnou kolonii by takové tunely představovaly ideální úkryt před kosmickým zářením a těžařům budoucnosti by usnadnily velký kus dřiny.

NASA

Na potvrzení jejich existence si ale musíme počkat. Nápovědou jsou nám tzv. sinusové brázdy, v podstatě lávová koryta, prozrazující vulkanickou minulost oblastí, ve kterých je dnes pozorujeme.

Žádná lidská posádka se k přistání na Měsíci zatím nechystá, ale už tento rok by k našemu souputníkovi měly odstartovat některé ze sond od soukromých týmů, pokoušejících se o vítězství v Google Lunar X Prize.

Cenou pro vítěze je 20 milionů dolarů, cenou pro lidstvo informace, které doufejme nové sondy brzy získají!

Tagy: měsíc lávový tunel sinusová brázda měsíční povrch kolonizace vesmíru

Zdroje: Purdue University