Pro bohy zabili děti a vyrvali jim srdce. Archeologové odkryli hrůzné pohřebiště

10. 10. 2022 – 23:22 | Člověk | Nedd | Diskuze:

Pro bohy zabili děti a vyrvali jim srdce. Archeologové odkryli hrůzné pohřebiště
Jedna ze 76 dětských obětí náboženských rituálů objevených během archeologických vykopávek v Peru. | zdroj: Profimedia

Při vykopávkách v Peru nalezli 76 dětských rituálních obětí s vyrvaným srdcem.

Před stovkami let se na území současného Peru odehrávaly kruté rituály. Byly během nich ve velkém množství obětovány děti 

V oblasti Pampa La Cruz poblíž přímořského letoviska Huanchaco odkryli archeologové 76 ostatků dětí, kterým z těla odstranili srdce. Vše přitom naznačuje, že mnoho dalších dětských obětí rituálů bude teprve nalezeno.

Šílený rituál

Ostatky nasvědčují tomu, že srdce dětí byla z jejich těl vyrvána. „Na všech kostrách jsme objevili příčný čistý řez přes hrudní kost. To ukazuje, že byl otevřen hrudní koš a potom z něj vytaženo srdce,“ cituje magazín Live Science Gabriela Prieta, antropologa z Floridské univerzity, který řídí vykopávky v Pampa La Cruz.

Děti byly pohřbeny s nohama směrem na východ a na vrcholu mohyly (viz fotogalerie). Není jasné, proč byly umístěny v této poloze.

V Pampa La Cruz se pracuje na vykopávkách už několik let. Dosud tam nalezli 323 dětských obětí a dalších 137 odkryli v nedalekém regionu Las Llamas. Také z tamních koster experti vyčetli, že z těl dětí byla odstraněna srdce.

„Z dosavadních archeologických nálezů se dá předpokládat, že mnoho obětí teprve čeká na své odhalení. Vím, že to zní šíleně, ale mohlo by tady být víc než tisíc obětí,“ odhaduje Prieto.

Proč obětovali právě děti?

U 76 nově odkrytých koster bude provedeno radiokarbonové datování, aby se zjistilo, ze které doby pocházejí. Dříve nalezené oběti v Pampa La Cruz však byly datovány mezi lety 1100 a 1200 našeho letopočtu a lze usuzovat, že do stejné doby spadají také nedávno nalezené ostatky.

V této době vzkvétala v oblasti kultura Chimú, známá vysokým stupněm společenské organizace s mocnou byrokratickou vrstvou a důmyslným zavlažovacím systémem.

Jejím srdcem bylo pobřežní město Chan Chan, ve kterém za největšího rozmachu žilo více než 50 tisíc obyvatel. Na jeho místě se dnes rozkládá moderní metropole Trujillo a zbytky Chan Chanu jsou památkou UNESCO.

Proč Chimúové obětovali děti, není jasné. Nezanechali po sobě žádné písemné záznamy.

„Z andské oblasti nám jsou známy mnohé další případy dětských rituálních obětí. Tady je však zarážející jejich rozsah,“ upozorňuje v Live Science Peter Eeckhout, profesor předkolumbovského umění a archeologie na Svobodné univerzitě v Bruselu (Université libre de Bruxelles).

Eeckhout předpokládá, že za oběti souvisely s podnebím nebo změnami životního prostředí, které narušilo zemědělství v oblasti. Chimúové se tak mohli pokoušet naklonit si božstvo.

To je však pouze domněnka. Motivy, které stály za hrůznými rituály, nejspíš už nikdy nebudou objasněny.

Zdroje:

Nejnovější články