Proč je škodlivé nechat baterii telefonu zcela vybít

6. 4. 2025 – 7:59 | Technologie | Miroslav Krajča | Diskuze:

Proč je škodlivé nechat baterii telefonu zcela vybít
nabijejici se mobil | zdroj: AI DALL-e

Mnoho uživatelů chytrých telefonů věří, že občasné úplné vybití baterie pomáhá jejímu správnému fungování. Odborníci však varují, že tento postup může životnost baterie naopak zkrátit.

Mýtus starých dob

Ještě před dvěma dekádami bylo běžné používat baterie, které trpěly tzv. paměťovým efektem – pokud jste je nenabíjeli úplně od nuly do sta, ztrácely kapacitu. S příchodem lithium-iontových baterií, které dnes najdeme téměř ve všech telefonech, laptopech i elektromobilech, se tato nutnost vytratila.

Přesto si mnozí uživatelé – často zvyklí ze starých dob – myslí, že je zdravé baterii občas „vypustit do mrtva“. Omyl, který se může prodražit.

Proč je úplné vybití nebezpečné?

Nejnovější výzkum publikovaný týmem z Western University a University of Maryland odhalil, že lithium-iontové baterie s katodami z nikl-mangan-kobaltu (tzv. NMC baterie) trpí specifickým typem degradace, pokud jsou vyčerpány na extrémně nízké úrovně nabití. A právě tento typ článků se hojně používá nejen v telefonech, ale i v elektromobilech a laptopech.

Při hlubokém vybití dochází k narušení struktury elektrody – konkrétně k jejímu zhutnění a „kolapsu“ – což vede ke ztrátě kapacity. Jinými slovy: čím častěji baterii úplně vybijete, tím rychleji ztrácí schopnost držet energii.

Pod mikroskopem vědci pozorovali změny ve vnitřním uspořádání částic – jakési sesednutí materiálu – které už nelze vrátit zpět. A i když jde o změny na úrovni nanometrů, jejich dopad je velmi praktický: méně výdrže, častější nabíjení, rychlejší smrt zařízení.

Není nula jako nula

Zajímavé ale je, že i když se vám telefon „vypne“ a ukáže 0 %, ve skutečnosti v baterii ještě nějaký náboj zůstává. Výrobci to vědomě nastavují tak, aby nedocházelo k naprostému vybití článků. Přesto, pokud telefon necháte vybít a pak ležet několik dní bez připojení k nabíječce, baterie se může samovolně dostat na kriticky nízké napětí – a tam už začíná poškození.

To samé platí u zařízení, která se nepoužívají pravidelně – například powerbanky nebo staré telefony v šuplíku. Pokud jsou dlouhodobě vybité, dochází ke stejnému efektu.

Co tedy dělat?

Odborníci doporučují udržovat baterii ideálně mezi 20 a 80 % kapacity. Tento rozsah je pro lithium-iontové články nejšetrnější. Moderní telefony často obsahují funkce „optimalizovaného nabíjení“, které například v noci zastaví nabíjení na 80 % a dobijí plně až krátce před probuzením.

Dále je vhodné:

  • Nenechávat baterii dlouhodobě na nule – i vypnuté zařízení se samovolně vybíjí.

  • Nenabíjet neustále na 100 % – především při vyšších teplotách.

  • Nepoužívat telefon při extrémním horku nebo mrazu – teploty výrazně ovlivňují chemické reakce v baterii.

  • Používat kvalitní nabíječky a kabely – levné napodobeniny mohou škodit více než samotné nabíjení.

Konec bateriových omylů?

Zvyk vybít telefon „až do mrtva“ je dnes nejen přežitek, ale i potenciálně destruktivní návyk. Díky novému výzkumu víme, že hluboké vybití není pro lithium-iontové baterie žádnou očistnou kúrou, ale naopak urychluje jejich smrt. Pokud chcete, aby vám baterie vydržela co nejdéle, zapomeňte na nulu – a nabíjejte s rozumem.

Zdroje:

Nejnovější články