Proč je ve vesmíru tolik světla? Záhada, kterou dodnes nikdo nerozlousknul

4. 7. 2022 – 23:36 | Vesmír | Ladislav Loukota | Diskuze:

Proč je ve vesmíru tolik světla? Záhada, kterou dodnes nikdo nerozlousknul
Mlhovina a hvězdy v hlubokém vesmíru. | zdroj: Profimedia

Astronomové neví, odkud se ve vesmíru bere polovina světla.

Vesmír září víc, než jsme čekali. A zatím to nikdo přesvědčivě nevysvětlil.

Odkud to svítí?

Americká sonda New Horizons doletěla na okraj sluneční soustavy a poslala ze vzdálených končin pozoruhodné snímky bez clony kosmického prachu a plynu, která ve vnitřní části soustavy odráží sluneční záření a oslepuje teleskopy.

Snímky analyzoval Tod Lauer se svým týmem z americké Národní observatoře v Arizoně a své poznatky publikoval v magazínu The Astrophysical Journal.

Je z nich patrné, jak vesmír září ve viditelné oblasti spektra. A také to, že září víc, než by leckdo očekával. Tak, že zhruba polovinu světla nebyli vědci schopni přiřadit ke známým zdrojům záření.

Snímky z americké sondy tak oživily starou kosmologickou záhadu. Říká se jí Optické pozadí kosmu COB (Cosmic Optical Background, COB). Mohli bychom ji přirovnat k opaku temné hmoty.

Už po desítky let astronomové pozorují, že z pozadí vesmíru k nám přilétá víc viditelného světla, než kolik známe jeho zdrojů. Jako kdyby kdesi ve vesmíru byla nějaká jasná hmota, kterou neznáme.

Tuto nevídanou anomálii někteří vědci vysvětlovali naším postavením, ve kterém blízké objekty odrážejí světlo. Sonda New Horizons, která se dostala mimo tuto oblast a nachází se nyní v prostředí mnohem temnějším než třeba Hubbleův teleskop na oběžné dráze Země, však hlásí: Tady je také víc světla!

Poté, co autoři studie ze snímků sondy odfiltrovali známé zdroje světla, stále na pozadí vesmíru cosi zářilo. Odkud může tohle 'přebytečné' světlo proudit?

‚Hej lidi, chybí nám kus vesmíru!‘

Vědci nabízejí hypotézu, že ve vesmíru může být víc galaxií, než kolik jsme jich spočítali. Možná až dvojnásobně. Jsou ale příliš temné anebo vzdálené na to, abychom je zaznamenali teleskopy.

„Říkají vlastně, že mimo galaxie je tolik světla, kolik je ho uvnitř galaxií,“ řekl ke studii astrofyzik Michael Zemcov z Rochesterského technologického institutu pro deník NPR. „Je velmi obtížné se otočit směrem k astronomické komunitě a oznámit ji ‚Hej, lidi, chybí nám polovina vesmíru!‘ Tahle vědecká práce je nicméně založena na pevných základech.“

Ze zmíněné studie je vidět, že ve vesmíru je pořád co objevovat. A New Horizons nám při tom může pomoci.

Téhle sondě, která do vesmíru odletěla před šestnácti lety, složil pozoruhodnou poctu Brian May.

Zdroje:
NPR, The Astrophysical Journal

Nejnovější články