Robocop nemusí navždy zůstat jen ve sci-fi. Roboti v San Francisku dostali licenci zabíjet

8. 12. 2022 – 20:05 | Technologie | Ladislav Loukota | Diskuze:

Robocop nemusí navždy zůstat jen ve sci-fi. Roboti v San Francisku dostali licenci zabíjet
Robocopa můžeme znát jen z filmů. Zatím... | zdroj: Profimedia

Robotizace proniká nejen do průmyslu, ale například i do armády nebo policie.

Radní kalifornského San Franciska povolili tamní policii použít roboty k zabíjení. Dálkově řízené stroje nahrazující policisty v nebezpečných situacích by neměly střílet, mohou však zneškodnit zločince výbušninou.

Bez mozků, jen na dálkové ovládání

„Policie teď může nasadit roboty, kteří budou schopni zneškodnit ozbrojené a nebezpečné pachatele, pokud budou v sázce životy obyvatel nebo policistů,“ cituje televize Sky News mluvčí sanfranciské policie Allison Maxieovou.

„Tyto roboty bude možné použít pouze v extrémních případech, aby zachránili lidské životy, anebo zabránili jejich ztrátám,“ zdůraznila mluvčí.

Policie v San Francisku vlastní 17 robotů Remotec F6A a Qinetiq Talon. Používá je především k likvidaci výbušnin na dálku. Tyto stroje však jsou schopny také odpalovat výbušniny, kterými mohou být vybaveny. A mohou být osazeny také střelnými zbraněmi – tuto úpravu již testovala americká armáda.

Zmínění roboti však nepřipomínají filmového humanoida Robocopa s mozkem zabitého policisty, který čistil Detroit od nejhorších kriminálníků. Jsou to dálkově ovládané stroje s minimem autonomních funkcí.

„Roboti by mohli být vybaveni výbušnými systémy například pro prolomení opevněných budov, v nichž by se skrývali ozbrojení zločinci,“ vysvětlil zástupce velitele sanfranciské policie Robert Rueca.

Když není lepší možnost…

Ozbrojeného robota v Americe poprvé použili k zneškodnění zločince policisté v Dallasu v roce 2016. Tehdy zdatný střelec zabil pět lidí, zabarikádoval se a policisté se k němu nemohli dostat.

Vyslali k němu pohyblivého robota s paží, na kterou umístili výbušninu. Tu potom odpálili, a střelce tak zneškodnili.

Vzápětí se rozpoutala debata, zda mají být roboti používáni v policii jako zabíjející stroje. Ředitel dallaské policie David Brown tehdy řekl, že policisté „neviděli jinou možnost než použít pyrotechnického robota vyzbrojeného výbušninou“.

San Francisco není prvním městem, kde se politici zabývali nasazením policejních robotů k zabíjení. Zvažovali ho také radní na opačné straně Sanfranciského zálivu ve městě Oaklandu. Nejdřív ho schválili, poté zamítli.

Jejich zamítavé rozhodnutí zjevně podnítila uniklá vyjádření dvou policejních velitelů, kteří diskutovali o tom, jak vybavit roboty brokovnicemi. Zveřejnil ho investigativní server The Intercept.

Až do počátku letošního roku přitom povolení k používání robotů jako smrtících strojů nebylo v Kalifornii nutné. Na jaře ale začal platit zákon, který vyžaduje, aby policie inventarizovaly vybavení armádního původu, což je také případ zmíněných robotů, a požádaly o schválení jejího použití.

Zdroje:
The Intercept, Sky News

Nejnovější články