Sestavena největší 3D mapa vesmíru. Zachytila obří kosmickou pavučinu

19. 1. 2022 – 18:50 | Vesmír | Pavel Jégl | Diskuze:

Sestavena největší 3D mapa vesmíru. Zachytila obří kosmickou pavučinu
Pohled do hlubin vesmíru z Mayallova teleskopu na observatoři Kitt Peak v Arizoně. Je na něm vidět mlhovina HII Sharpless 100 v souhvězdí Labutě. Červenou barvu mlhovině dodává velké množství vodíku. | zdroj: Profimedia

Astronomové nabízejí unikátní pohled do hlubin vesmíru vzdálených miliardy světelných let.

Pohled na třírozměrnou animaci mapy vesmíru, vytvořenou přístrojem Dark Energy Spectroscopic Instrument (DESI), upozorňuje na gigantické rozměry vesmíru. Snímek zachycuje víc než sedm milionů galaxií ve směru souhvězdí Panny až do vzdálenosti 5,8 miliardy světelných let od Země.

allframe-1000mpc-960x540-1 3D mapa vesmíru z projektu Sloan Digital Sky Survey. Země vězí v levém dolním rohu. | zdroj: Profimedia

Americká národní laboratoř Lawrence Berkeley (Berkeley Lab), provozovatel DESI, zveřejnila animaci mapy na svém serveru. Co je možné ze samotné detailní mapy vyčíst?

„Je v tom hodně krásy. V rozložení galaxií na 3D mapě můžete vidět velké klastry, vlákna a dutiny. Jsou to největší struktury ve vesmíru. V mapě najdete také otisk raného vesmíru a historii jeho expanze,“ cituje server New Atlas astrofyzika Juliena Guye, který na projektu DESI pracuje.

Pohled do exotických dálek vesmíru

Technika DESI, která je instalovaná na Mayallově teleskopu na hoře Kitt Peak v Arizoně, zachycuje světlo z vesmíru a vede ho od čoček přes optické kabely ovládané 5000 robotickými polohovadly do deseti spektrografů. Tyto přístroje rozdělují světlo na frekvenční spektrum a analyzují jeho barvy.

Analýza je založena na rozpínání vesmíru a na rudém posuvu, tedy na poznatku, že světlo ze vzdálenějších galaxií se natahuje – jeho vlnové délky se posouvají k červenému konci spektra. Jednoduše řečeno, galaxie, které jsou víc červené, jsou od nás také dál. Tento efekt je patrný také na mapě.

profimedia-0502954450ux Stopy hvězd nad Mayallovým teleskopem. | zdroj: Profimedia

„DESI je opravdu skvělý, protože zachycuje slabé a červené objekty, které jsme dosud nezaznamenali. V datech také nacházíme hodně exotických systémů, které jsme před tím nemohli podrobně studovat,“ říká astronomka Victoria Fawcettová z Durhamské univerzity na webu Berkeley Lab.

Uvidíme ještě víc

Mapa a její animace byly vytvořeny během prvních sedmi měsíců provozu DESI v roce 2021. Až projekt v roce 2026 skončí, budou mít astrovědci zmapováno více než 35 milionů galaxií, které se potáhnou až 11 miliard světelných let daleko.

Tato pokladnice dat vynese na světlo nové poznatky o galaxiích, černých dírách, kvasarech a temné energii – tajemné síle, která urychluje rozpínání vesmíru.

Odhalit tajemství temné energie, o které se předpokládá, že tvoří 68 procent hmoty a energie vesmíru, je hlavním cílem projektu DESI.

Zdroje:
Berkeley Lab, New Atlas

Nejnovější články