Sonda Curiosity pořídila ohromující záběry marsovského kráteru

28. 8. 2021 – 10:15 | Vesmír | Pavel Jégl | Diskuze:

Sonda Curiosity pořídila ohromující záběry marsovského kráteru
Selfíčko robotického vozítka Curiosity, které už déle než osm let brázdí povrch Marsu | zdroj: Profimedia

Mars je nehostinným místem pro život, jeho scenérie však bere dech. Dokazuje to video s panoramatickým snímkem sestaveným ze záběrů kamer sondy Curiosity (Zvídavost).

Curiosity, pojízdná laboratoř o velikosti městského crossoveru, už devět let ve službách americké vesmírné agentury NASA neúnavně zkoumá terén Galeova kráteru na Marsu.

Zima na rudé planetě teď vyčistila vzduch od prachu a umožnila Curiosity pořídit ostré a detailní záběry ukazující povrch kráteru do nejmenšího kamínku. Desítky milionů kilometrů vzdálený svět tak máte jako na dlani.

Panoramatický pohled na na Galeův kráter nafotila sonda v červenci poté, co vystoupala do výšky 460 metrů nad místem přistání. Odtud dohlédla až na okraj kráteru, vzdálený 32 kilometrů a na scenérii skal.

Ve videu vidíte hřeben hory Mount Sharp, která se ve středu kráteru vypíná do výšky 5,5 kilometru, i místo, kde rover sbíral jeden ze vzorků horniny.

Od průzkumu kráteru si astrovědci slibují, že poodhalí tajemství, jak rudá planeta přišla o vodu. Analýza chemikálií a minerálů nacházejících se v tamních horninách může odhalit důležité stopy, jak toto prostředí vyschlo, a zjistit, zda obsahovalo dostatek vody pro podporu mikrobiálního života.

„Tamní skály nám začínají vyprávět, jak se kdysi mokrá planeta změnila na suchý Mars,“ říká ve videu Abigail Fraemanová, zástupkyně vedoucího projektu Curiosity v NASA. Během videa s prohlídkou kráteru také poukazuje na horniny bohaté na sírany, u nichž experti předpokládají, že je vytvořila proudící voda.

Mars fascinuje lidstvo odpradávna. Nejvíc však od chvíle, kdy ho začalo poznávat. A při pohledu na video sestavené ze záběrů Curiosity je jasné proč.

Zdroje:
NASA/JPL

Nejnovější články