SpaceX se zapisuje do dějin: Raketa Falcon se vrátila na Zem!

- Vesmír autor: red

Raketa Falcon 9 soukromé americké společnosti SpaceX úspěšně vynesla na orbitu 11 satelitů. Do dějin se ovšem zapíše nikoli startem z Mysu Canaveral, jako spíš návratem prvního stupně rakety zpátky na Zem. Firma SpaceX tak dokázala, že se rakety dají použít opakovaně, což by do budoucna znamenalo snížení nákladů na lety do vesmíru. 

Záběr z přistání prvního stupně rakety

Záběr z přistání prvního stupně rakety,zdroj: YouTube

Společnost SpaceX přistupovala ke startu rakety s mimořádnou obezřetností, a to kvůli červnové havárii. Tehdy raketa Falcon, která měla na oběžnou dráhu vynést nákladní loď Dragon se zásobami pro Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), explodovala. Příčinou byl patrně únik hélia. Experti následně strávili odstraňováním problémů několik měsíců a snažili se raketu vylepšit.

První stupeň rakety poháněný devíti motory se dnes úspěšně vrátil na Zemi deset minut po startu a přistál asi deset kilometrů od místa startu. Přistávací plochou byla bývalá odpalovací rampa amerických nosných raket Atlas, kterou si společnost SpaceX pronajala. Horní část nosné rakety Falcon pak pokračovala se svým nákladem v letu na oběžnou dráhu.

Majitel společnosti SpaceX Elon Musk prohlásil, že bude ještě dalších několik let trvat, než se nová technologie zdokonalí tak, aby byla běžně použitelná. Firma se mezitím zaměří na přeměnu nákladní lodi na dopravní loď pro lidskou posádku. Konečným Muskovým cílem je let lidí na Mars.

"Učinili jsme kriticky důležitý krok na cestě k vybudování města na Marsu. O tom to všechno je," komentoval dnešní úspěch Musk.

Raketa Falcon do kosmu vynesla 11 malých komunikačních satelitů pro společnost OrbComm. Již předem se očekávalo, že pokud bude let bez problémů, chystá se spolupráci se společností SpaceX obnovit i americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Firma SpaceX doufá, že by se další pokus o vynesení vesmírné nákladní lodi se zásobami mohl uskutečnit příští rok v únoru.

Zdárný návrat prvního stupně Falconu 9 je pro společnost Space Exploration Technologies (SpaceX) velkou vzpruhou. Firma už delší dobu usiluje o možnost opakovaného použití nosných raket. Předchozí pokusy přistát na plošinách v moři byly neúspěšné.

Na celý start a přistání Falconu se můžete podívat tady:

Tagy: Space X dobývání vesmíru Falcon 9

Zdroje: ČTK