Na ISS míří další zásoby, nechybí v nich vánoční dárky

- Vesmír autor: roj

K Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) dnes z kazašského kosmodromu Bajkonur odstartovala nosná raketa Sojuz 2.1a, která ke stanici vynesla nákladní loď Progress MS. Ta kromě 2,5 tuny nákladu doveze členům posádky i vánoční dárky.

Na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS dnes dopraví dárky

Na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS dnes dopraví dárky,zdroj: Profimedia.cz

Start nosné rakety daného typu je prvním od dubnové havárie, při níž se kvůli konstrukční závadě nepodařilo nákladní loď Progress dopravit k ISS. Loď počátkem května shořela v atmosféře.

Progress MS je obnovenou verzí staršího typu ruských nákladních lodí. Podle ruské kosmické agentury Roskosmos má vylepšenou ochranu před srážkami s kosmickým "smetím" a modernizovaný systém připojení k přistávacímu modulu ISS. Nákladní loď je kromě toho osazena kontejnery, z nichž se může při letu oddělit až osm malých autonomních družic.

Po deseti minutách letu se nákladní loď oddělila od třetího stupně nosné rakety a dosáhla oběžné dráhy. Progress má dopravit posádce ISS 2,5 tuny nákladu, zejména vodu, stlačený kyslík a palivo.

Členové posádky rovněž dostanou vánoční dárky, jejichž celková hmotnost pro každého nesměla přesáhnout pět kilogramů. S orbitální stanicí se má spojit po dvoudenním letu ve středu v 11:31 SEČ.

Tagy: zahraničí Mezinárodní vesmírná stanice ISS Vesmír Progress

Zdroje: ČTK