Španělští vědci přišli na 430 tisíc let starou vraždu

- Člověk autor: pal

Španělským archeologům se podařilo odhalit případ vraždy, která se odehrála před 430 tisíci lety. Ve známém nalezišti v pohoří Sierra de Atapuerca našli úlomky lebky předka člověka, který zemřel násilnou smrtí. 

Ilustrační snímek: Vědec zkoumá lebku předchůdce člověka z naleziště Sima de los Huesos

Ilustrační snímek: Vědec zkoumá lebku předchůdce člověka z naleziště Sima de los Huesos,zdroj: Profimedia.cz

Odborníkům se podařilo lebku sestavit z 52 fragmentů, které vyzvedli v nalezišti nazvaném Sima de los Huesos (Jáma kostí). Ukázalo se, že v lebce jsou nad levým okem dva otvory, oba zhruba stejně velké. Z analýz pomocí CT přístroje a mikroskopu poté vyplynulo, že kosti v okolí ran nevykazují žádné známky procesů hojení a že tedy rány byly buď příčinou smrti, nebo byly zasazeny až po ní.

"Domníváme se, že smrt tohoto jedince byla násilná. Je velmi nepravděpodobné, že by si někdo prorazil lebku dvakrát na téměř stejném místě," uvedla Nohemi Salaová, která kosterní pozůstatky zkoumala. "Tento člověk byl zabit v důsledku násilí mezi dvěma jedinci, což nám umožňuje vhled do jindy nepostižitelných sociálních aspektů životů našich lidských předků," dodala.

O tom, kdo a proč vraždu spáchal, se ale podle Salaové už nikdy nedozvíme. "Úmysly se bohužel nefosilizují, takže interpretovat motiv zabití je nemožné. V tom by nám nepomohl ani Sherlock Holmes," uzavřela vědkyně.

Tagy: Španělsko zahraničí archeologie zajímavosti a kuriozity pravěký člověk dějiny a fakta

Zdroje: ČTK