Tajemství nesmrtelnosti? Vědci rozluštili genetický kód ženy, která žila 117 let

28. 3. 2025 – 10:02 | Člověk | Miroslav Krajča | Diskuze:

Tajemství nesmrtelnosti? Vědci rozluštili genetický kód ženy, která žila 117 let
duchodkyne | zdroj: AI DALL-e

Co stojí za neuvěřitelnou délkou života Marie Branyas Morera? Nejnovější vědecké poznatky odhalují, že odpověď neleží jen v jogurtu a španělském slunci, ale i hluboko v DNA.

V době, kdy se průměrná délka života pohybuje kolem 80 let, působí existence lidí, kteří překročí hranici 110, skoro jako sci-fi. Maria Branyas Morera ale posunula hranici lidské dlouhověkosti do zcela nové dimenze. Žila neuvěřitelných 117 let a byla nejstarší ověřenou žijící osobou na světě až do své smrti v srpnu 2024. Teď vědci poprvé přicházejí s možným vysvětlením, jak je něco takového vůbec možné.

Super-století v přímém přenosu

Maria se narodila 4. března 1907 v Kalifornii, ale většinu života prožila ve Španělsku. Její životní příběh je sám o sobě fascinující: přežila španělskou občanskou válku, diktaturu generála Franka i dvě pandemie – španělskou chřipku i covid-19. Až do své smrti v domově důchodců v Katalánsku byla duševně bystrá a vedla aktivní život.

Vědci z výzkumného týmu v Gironě se rozhodli využít této jedinečné příležitosti a analyzovali její genetický materiál. A co zjistili? Klíčem k její dlouhověkosti byla nejen silná vůle a zdravý životní styl, ale především výjimečná genetická výbava.

Geny z jiné planety?

Studie, která zatím čeká na recenzní řízení, odhalila, že Maria měla neobvykle nízký počet genetických mutací v krvi – konkrétně tzv. somatických mutací, které vznikají během života a často vedou ke stárnutí a nemocem, včetně rakoviny. Zatímco většina lidí jich s věkem nese v těle miliony, u Marie jich vědci napočítali překvapivě málo.

A to není všechno. Vědci také zjistili, že její imunitní systém si až do vysokého věku uchoval neobvykle mladou a aktivní populaci T-buněk – základní složky obranyschopnosti organismu. Jinými slovy: její tělo nejenže stárlo pomaleji, ale i si dokázalo déle udržet schopnost bojovat proti nemocem jako mladý člověk.

Přirozený výběr, nebo dar shůry?

Na otázku, zda je dlouhověkost výsledkem genetiky, nebo životního stylu, přináší tento případ novou vrstvu odpovědi. Zdá se, že extrémně dlouhý život je kombinací výjimečné genetické výbavy a příznivého prostředí. Maria sama přiznávala, že celý život jedla jednoduše, hodně se smála, vyhýbala se stresu a nikdy nepila alkohol. A ano – milovala jogurt.

Je ale důležité si uvědomit, že lidé starší 100 let jako Maria jsou výjimkou. Na světě je méně než 250 lidí, kteří překročili věk 110 let, a jen hrstka z nich se dožije více než 115.

Naděje pro nás ostatní?

Výsledky této genetické analýzy mohou mít zásadní dopad na budoucnost medicíny. Pokud se vědcům podaří lépe pochopit, jak tyto „supercentenariáni“ fungují na buněčné úrovni, může to otevřít dveře k novým způsobům, jak zpomalit stárnutí nebo zvýšit odolnost vůči nemocem.

A tak se nabízí otázka: čeká nás v budoucnosti doba, kdy se sto dvacet let bude považovat za normu? Možná ne hned, ale díky lidem jako Maria Branyas Morera máme alespoň mapu, jak se k takovému cíli jednou dostat.

Zdroje:
biorxiv.org, IFL Science

Nejnovější články