Tato toaleta byla před 2700 lety vrcholem luxusu

10. 10. 2021 – 21:50 | Člověk | Nedd | Diskuze:

Tato toaleta byla před 2700 lety vrcholem luxusu
Toaleta stará 2700 let odhalená v Jeruzalémě. | zdroj: Profimedia

Pozoruhodnou památku objevili archeologové v Jeruzalémě. Odkryli tam luxusní toaletu starou 2700 let. Místnost byla součástí paláce postaveného nad současným Starým Městem.

Na svou dobu měl záchod technologicky vyspělé řešení – hladce opracovanou vápencovou desku s dírou uprostřed, umístěnou nad hlubokým septikem.

Na toaletě, ze které byl výhled na celé město, nechyběl osvěžovač vzduchu.  Tři desítky keramických nádob nalezených na místě patrně obsahovaly různé druhy vonných olejů pohlcujících zápach.

Poblíž se nacházely kamenné sloupy, které naznačovaly, že v blízkosti paláce byla zahrada se zahradou.

„Takový nález je velmi ojedinělý, dosud jsme v celém Izraeli objevili soukromé toalety jen na několika místech, kdy bydlela ta nejbohatší společnost,“ říká ve videu archeolog Jaakov Billing, který na místě vedl vykopávky

Billing dokonce připustil, že palác s toaletou mohli obývat judští králové. Předpokládá, že pochází z epochy Prvního chrámu, která se uzavřela v roce 586 před naším letopočtem, kdy Jeruzelém dobyla armáda babylonského krále Nebukadnezara II.

Na místě archeologové nalezli také záchodové prkénko. Zatím si však nejsou jistí, zda bylo vytesáno ze stejného kamene jako korpus záchodu, anebo z nějakého jemnějšího kamene. 

Zdroje:
The Jerusalem Post, Israel Antiquities Authority, City of David

Nejnovější články