Technologie

Technologie

Čínští vědci jsou na pokraji technologické revoluce

Čínští vědci překonali dosud nepřekročitelný milník – organický solární článek dosahuje účinnosti 20 % a navíc se obejde bez toxických rozpouštědel. Tento ekologický průlom nemusí být pouze laboratorní novinkou, ale může stát u zrodu udržitelné a masové výroby čisté energie. Jak tento úspěch vznikl a co přinese energetická budoucnost lidstvu?
Technologie

Budeme znít všichni stejně? AI ovlivňuje i způsob naší komunikace

V dnešním propojeném světě je komunikace napříč jazyky a přízvuky důležitější než kdy dříve. Díky pokroku v oblasti umělé inteligence (AI) se konverzace stávají transparentnějšími a snazšími bez ohledu na to, s kým je zrovna vedeme a kde se náš protějšek nachází. Má to ale háček – mění se způsob našeho vyjadřování.
Technologie

Zadáváním dotazů AI pomáháte oteplovat planetu, co s tím?

Umělá inteligence (AI) má potenciál vyřešit klimatickou krizi, místo toho však slouží k zahlcování sociálních sítí generickými a neautentickými obrázky a jako náhrada terapeutů nebo partnerů a kamarádů. Její uživatelé si neuvědomují, že častým zadáváním hlavně složitých dotazů za sebou zanechávají uhlíkovou stopu.
Technologie

Frakování ropy se neustále řeší. Víte ale o co jde?

Hydraulické štěpení – častěji známé jako frakování – umožnilo uvolnit obrovské zásoby zemního plynu a ropy z břidlic, což zcela změnilo globální energetickou mapu. National Geographic však upozorňuje, že současné výhody přicházejí za cenu znečištění vody, úniků metanu, rizik zemětřesení a potenciálních zdravotních dopadů. Objevuje se přehodnocení: stojí tento „energetický boom“ za ekologickou a sociální cenu?
Technologie

Většina vysokoškoláků v USA se spoléhá na AI. Důvod je smutný

Podle nové studie používá většina vysokoškoláků ve Spojených státech při studiu umělou inteligenci (AI) – a důvod je velkou ránou pro tamní vzdělávací systém.
Technologie

Potřebujete snížit horečku? Nově vytvořená bakterie vyrábí paracetamol z absurdního zdroje

Vědci z Edinburghu vyvinuli revoluční metodou, která dokáže přeměnit běžný plast (PET z lahví) na paracetamol, běžný lék proti bolesti. Bakterie E. coli, geneticky upravené pomocí chemie a biologie, mění plastový odpad na PABA, ze kterého pak syntetizují paracetamol s výtěžností až 92 % za méně než 24 hodin – bez těžkých chemikálií a s nízkými emisemi.
Technologie

Vědci naskenovali mozky uživatelů ChatGPT, objevili něco znepokojivého

Američtí vědci z Massachusettského technologického institutu (MIT) měřili mozkovou aktivitu pomocí elektroencefalografie (EEG) uživatelům umělé inteligence (AI) a porovnávali ji s mozkovou aktivitou osob, které tuto technologii nepoužívají. Zjistili, že má vážný dopad na kognitivní zdraví svých uživatelů.
Technologie

Přebytečnou energii ze soláru a větrných elektráren má řešit... písek?

Ve městě Pornainen ve Finsku právě spustili největší sand battery na světě – obří tepelný akumulátor, který dokáže uchovat až 1 000 MWh tepla po týdny – měsíce, s energetickými ztrátami jen asi 10 %. Jednoduchý systém – písek vyměňuje elektroenergii za uchované teplo – může uznatelně nahradit fosilní paliva ve vytápění, a jde o jednu z nejlevnějších cest k dekarbonizaci.