U Zélandu vznikne nová rezervace. Ochrání delfíny a velryby

- Příroda autor: roj

Nový Zéland plánuje u svého severovýchodního pobřeží vyhlásit novou mořskou rezervaci. Oblast o rozloze 620 tisíc kilometrů bude jednou z největších mořských rezervací na světě. Má chránit delfíny, velryby, želvy a množství ptačích druhů, takže v ní bude zcela zakázáno rybaření a těžba nerostů.

Vznik mořské rezervace má ochránit hlavně delfíny a velryby, které v oblasti žijí (ilustrační snímek)

Vznik mořské rezervace má ochránit hlavně delfíny a velryby, které v oblasti žijí (ilustrační snímek),zdroj: Profimedia.cz

Kermadecká rezervace nacházející se na jihu Tichého oceánu bude mít rozlohu 620 tisíc kilometrů čtverečních, tedy téměř jako rozloha Francie. Oblast je považována za jedno z prakticky nedotčených území světa, čelí ale rostoucí hrozbě zásahů v důsledku rybářství a těžby nerostných zdrojů.

Plán na vytvoření rezervace, vzdálené asi 1000 kilometrů od novozélandských břehů, oznámil novozélandský premiér John Key v pondělí v sídle OSN v New Yorku.

"Rezervace zahrnuje nejdelší podvodní vulkanický oblouk a druhý nejhlubší oceánský příkop," řekl s poukazem na deset kilometrů hluboký Kermadecký příkop. Příslušný zákon by novozélandská vláda měla schválit příští rok.

Zatímco ekologické organizace krok Wellingtonu přivítaly, představitele rybářských a těžařských společností zpráva podle zpravodajského serveru BBC News zaskočila. Předseda exportní společnosti Seafood New Zealand George Clement uvedl, že "vláda nevydala předem žádné varování" a že rybářský průmysl "bude potřebovat čas, aby zhodnotil plné dopady tohoto opatření".

Tagy: zahraničí Nový Zéland ochrana přírody Pacifik zvířata a příroda ekologie a ochrana životního prostředí

Zdroje: ČTK