U zrodu mobilní komunikace stála hvězda skandálního filmu

- Technologie autor: Lukáš Grygar

Mobilní telefony nebo wi-fi sítě jsou dnes zcela samozřejmou součástí našich životů. Na jejich vývoji se podílely zástupy talentovaných lidí, ale na samém začátku číhá jedno velmi překvapivé jméno.

Svůdná femme fatale ve své době učarovala divákům i legendárním producentům

Svůdná femme fatale ve své době učarovala divákům i legendárním producentům,zdroj: hedylamarr.org

V neděli by oslavila 100 let. A před dvaaosmdesáti šokovala filmový svět svou nahotou ve filmu Extase. Hedy Lamarr, rodným jménem Hedy Kieslerovou, oslavujeme především jako krasavici z raných časů stříbrného plátna, ale ve skutečnosti bychom ji měli oslavovat pro zásluhy na poli bezdrátové komunikace.

Když totiž jako mladá dívka, provdaná už v devatenácti za zbrojaře Friedricha Mandla, svého manžela doprovázela na různých obchodních a vojenských jednáních, dávala větší pozor, než si zúčastnění pánové mysleli.

Hedy Lamarr

Despotickému Mandlovi utekla v převlečení na západ, kde se dálkově rozvedla a nastoupila hereckou kariéru, která ji postupně dovedla na vrchol Hollywoodu. Ve volném čase ale uplatňovala zájem o techniku a ten ji časem svedl dohromady s avantgardním skladatelem Georgem Antheilem.

Společně přišli za druhé světové války s originálním řešením, jak zabránit německým lodím odposlouchávat a rušit torpéda, u kterých americké námořnictvo testovalo navádění pomocí rádiových signálů. Hedy už dříve napadlo, že s odposlechem i rušením by šlo bojovat nepravidelnou proměnou frekvencí, na kterých by bylo vysíláno.

FHSS

Spolu s Antheilem tento nápad realizovali v patentu, který pomocí děrné pásky v krátkých intervalech přelaďoval vysílač i přijímač. Námořnictvo patent odmítlo jako příliš nepraktický, ale když koncem 50. let vypršela jeho platnost, ujala se ho soukromá společnost a rozvinula jej za použití modernějších tranzistorů. Výsledek?

FHSS

Dnes na původním hereččině nápadu stojí v podstatě veškerá moderní komunikace, od GPS satelitů a mobilních telefonů po wi-fi sítě, přes které možná čtete i tento článek. U příležitosti nedožitých 100. narozenin tak přejeme Hedy Kieslerové vše nejlepší!

Tagy: patent mobilní telefony Wi-Fi Hedy Lamarr Extase FHSS

Zdroje: Vlastní