Ulovena (a vypuštěna!) největší sladkovodní ryba na světě. Je jí tajemný druh rejnoka

22. 6. 2022 – 11:28 | Příroda | Nedd | Diskuze:

Ulovena (a vypuštěna!) největší sladkovodní ryba na světě. Je jí tajemný druh rejnoka
Třísetkilogramový sladkovodní rejnok. | zdroj: Profimedia

Rybářům vysedávajícím na březích českých řek či rybníků by nad takovým úlovkem poklesla čelist. Pokud by chtěli názorně předvést jeho velikost, nevystačili by si s tradičním rozpažením.

Kambodžský rybář ulovil v deltě řeky Mekong dosud největší známou sladkovodní rybu, jaká kdy byla zaznamenána.

Rejnok známý pod názvem Trnucha říční, kterého vytáhl z vody minulý týden, měří na délku téměř čtyři metry a na šířku 2,2 metru. Jeho hmotnost dosahuje 300 kilogramů.

Rybář oznámil nevídaný úlovek biologům a ochráncům přírody z kambodžsko-americké skupiny Wonders of the Mekong, kteří živočicha zdokumentovali, umístili mu na tělo sledovací zařízení a poté ho vypustili zpátky do řeky, což můžete sledovat v následujícím tweetu.

Agentura AP informuje, že muž, který trnuchu ulovil, dostal odměnu, přesněji odškodné za vypuštění, ve výši 600 dolarů. Maso z trnuch je v Thajsku oblíbenou pochoutkou.

Z evidence sladkovodních úlovků vyplývá, že rejnok překonal 293 kilogramů hmotného pangase velkého, známého spíš pod názvem velesumec siamský, kterého ulovili v roce 2005 v Thajsku.

Hrozí jí vyhynutí

„Fakt, že ryby v Mekongu stále mohou dorůstat této velikosti, je pro řeku nadějným znamením,“ prohlásil šéf organizace Zeb Hogan v online rozhovoru z Nevadské univerzity. Připomněl při tom, že tento vodní tok čelí množství ekologických problémů.

Řeka protéká Čínou, Barmou, Laosem, Thajskem, Kambodžou a Vietnamem. Je domovem mnoha druhů velkých sladkovodních ryb, ty ale čelí mnoha problémům. Vědci mimo jiné upozorňují na negativní dopady výstavby přehrad na tření ryb, znečištění řeky či nadměrný rybolov, píše časopis Science Alert.

„U velkých ryb trvá dlouho, než dospějí, a pokud jsou předtím uloveny, nemají šanci se rozmnožit,“ upozornil Hogan.

Trnucha se řadí k 70 procentům velkých sladkovodních ryb, kterým hrozí vyhynutí. Hogan řekl, že sledovací zařízení, které trnucha dostala, poskytne vědcům unikátní data o chování tohoto druhu ryb a pomůže při jejich záchraně.

Mluví elektrickými signály

Trnucha žije přisedle na mořském dně, k čemuž má přizpůsobené tělo – zploštělé v horizontálním směru, s vystupující hlavou, která rybě umožňuje pozorovat okolí, když je zahrabána v písku. Na vrchní straně ocasu má trnucha nebezpečnou zbraň – jedovatý trn.

Obří sladkovodní rejnoci, ke kterým zmíněný druh patří, jsou usedlí společenští živočichové. Žijí ve skupině v místě, kde se zrodili.

Patrně komunikují pomocí elektrických impulzů vysílaných tělem, podobně jako je tomu u jiných druhů rejnoků. Samice trnuchy si zřejmě vybírají samce tak, že využívají svůj elektrosenzorický systém, který reaguje na sexuální signály vysílané samci. Jakmile je samice oplodněna, opouští samce a společně s ostatními samicemi pobývá v brakických vodách, kde také rodí mláďata.

Trnucha říční je tajemný, zatím málo popsaný druh. Dokonce i její jméno se několikrát změnilo. Vyskytuje se po celé jihovýchodní Asii, ale my o jejím způsobu života máme minimum poznatků,“ cituje Hogana žurnál Science Alert.

Zdroje:
AP, Wikipedia, Science Alert

Nejnovější články