Unikátní pohlednice z Marsu. Zachytila led zářící v rudém kráteru

29. 12. 2021 – 14:34 | Vesmír | Pavel Jégl | Diskuze:

Unikátní pohlednice z Marsu. Zachytila led zářící v rudém kráteru
Marsovský kráter s ledem v polární oblasti Vastitas Borealis. | zdroj: Profimedia

Je to jeden z nejúžasnějších snímků rudé planety – zaznamenal zářivě bílý led v rezavě červené marsovské krajině.

Evropská vesmírná agentura ESA zveřejnila na svých internetových stránkách pozoruhodný snímek marsovské krajiny s ledovým příkrovem kráteru.

Z rudé planety s láskou

Kráter, ve kterém led leží, má v průměru čtyři kilometry a zařezává se do povrchu v oblasti Vastitas Borealis u severního pólu. Je to nejníže položené místo planety, nachází se čtyři až pět kilometrů pod průměrným poloměrem Marsu.

Snímek pořídila letos v červenci evropsko-ruská vesmírná sonda Trace Gas Orbiter z oběžné dráhy Marsu. Zmrzlou vodu zachytila na severně orientovaném svahu, kam sluneční paprsky téměř nedopadají a kde dlouhodobě panují nízké teploty.

profimedia-0649499418 Ledový kráter a jeho okolí. | zdroj: Profimedia

Tmavý materiál na okraji kráteru má spálený vzhled. Astronomové předpokládají, že se skládá ze sopečných materiálů, zejména z čediče. Rudou barvu dodává krajině oxid železitý.

Voda nejen u pólů

Sonda Trace Gas Orbiter dorazila na Mars v roce 2016 a vědeckou misi zahájila dva roky poté. Na Zemi posílá velkolepé snímky, ale také poskytuje dosud nejlepší inventář atmosférických plynů planety a hledá místa, kde se nachází voda.

Trace Gas Orbiter, která je společným dílem evropské vesmírné agentury ESA a ruského Roskosmosu, nedávno astronomy překvapila daty, z nichž vyplývá, že voda se patrně vyskytuje v oblasti marsovského rovníku, a to dokonce blízko povrchu, v hloubce do jednoho metru. Sonda zaznamenala vodík v rovníkové soustavě kráterů Valles Marineris – a z přítomnosti vodíku vědci logicky usuzují na vodu.

profimedia-0330889985 Sonda Trace Gas Orbiter. | zdroj: Profimedia

Astronomové přitom předpokládali, že na rovníku se voda na povrchu, ale i těsně pod ním, vyskytovat nemůže. Jednoduše proto, že tam jsou vysoké teploty a nízký atmosférický tlak.

Pro osídlení Marsu je přitom voda veledůležitá. Nejen pro pití. Elektrokatalýzou ji můžete rozložit na kyslík a vodík. Kyslík se využije k dýchání a vodík může sloužit jako palivo.

Zdroje:
ESA

Nejnovější články