V jantaru z Kanady bylo objeveno dinosauří peří
20. 4. 2015 – 19:00 | Příroda | Lukáš Grygar | Diskuze:
Kanadští paleontologové přišli s objevem, který z pohledu tvůrců filmu Jurassic World nemohli načasovat lépe. Nový díl slavné série o dinosaurech má premiéru v červnu, ale už teď mohou všichni jejich fanoušci zpozornit.
Jestli jste viděli první Jurský park, jistě si vzpomenete na paleontologa Alana Granta, prosazujícího teorii o vývoji dnešních ptáků právě z dinosaurů. Dnes se na ní shodně většina vědců, kteří se pravěkými živočichy zabývají, a nový nález jen potvrzuje dosavadní poznatky.
V jantarech (tedy mineralizované pryskyřici třetihorních jehličnanů), pocházejících z období svrchní křídy, paleontologové objevili hned několik různých struktur, která by měla být právě dinosauřími pírky.
Těm ptačím se podobají jak stavbou, tak pigmentací, připomínající peří potápek. Pokud vás ale Jurský park inspiroval k představě, že půjde z nalezeného peří získat DNA, pomocí které si pra-ptáka naklonujeme, zapomeňte.
V případě takto malých vzorků se zatím nestalo, že by skutečně obsahovaly zachovalou DNA k odebrání – to se povedlo jen v případě pravěkého hmyzu, mumifikovaného v jantaru starém „pouhých“ 17 milionů let.