V Kanadě se přemnožily zlaté rybky a začaly nekontrolovaně růst

- Příroda autor: pal

V Kanadě přidělávají místním ochráncům přírody vrásky na čele chovatelé rybiček, kteří se rozhodli své domácí mazlíčky pustit do volné přírody. Malým rybkám se v místní přírodě daří a co víc, rostou a nekontrolovaně se množí. Ochránci přírody upozorňují na to, že velký počet Závojnatek, kterým se někdy přezdívá "zlaté rybky" už začíná ohrožovat místní ekosystém. 

Zlaté rybky jsou pro kanadskou přírodu nebezpečné. Ilustrační foto

Zlaté rybky jsou pro kanadskou přírodu nebezpečné. Ilustrační foto,zdroj: ThinkStock

Úřady v provincii Alberta už vyzvaly všechny milovníky rybiček, kteří chtějí své miláčky pustit na svobodu, aby si to pořádně rozmysleli. Rybičkám se v kanadské přírodě mimořádně daří a dosahují větších rozměrů než v akváriích.  Jde většinou o Závojnatky, kterým se také přezdívá „zlaté rybky“, kvůli zlatavé barvě jejich těl.

Přemnožení rybek šokuje i samotné biology. „Je docela překvapivé, jak velké jsou a v jakém počtu je nacházíme,“ uvedla Kate Wilsonová, specialistka na invazivní druhy v přírodě. Pro odborníky je to signál, že rybičky dokáží přežít tuhou kanadskou zimu a ještě se úspěšně rozmnožovat ve volné přírodě.

Zlaté rybky začínají v Kanadě ohrožovat i jiné živočichy a to tím, že se zaměřují na stejný druh potravy. Výkaly Závojnatek navíc pomáhají v růstu řas, které ničí místní ekosystém. 

Tagy: zahraničí Kanada zvířata a příroda zlaté rybičky

Zdroje: Idnes