V Kanadě se přemnožily zlaté rybky a začaly nekontrolovaně růst

26. 6. 2015 – 13:04 | Příroda | pal | Diskuze:

V Kanadě se přemnožily zlaté rybky a začaly nekontrolovaně růst
Zlaté rybky jsou pro kanadskou přírodu nebezpečné. Ilustrační foto | zdroj: ThinkStock

V Kanadě přidělávají místním ochráncům přírody vrásky na čele chovatelé rybiček, kteří se rozhodli své domácí mazlíčky pustit do volné přírody. Malým rybkám se v místní přírodě daří a co víc, rostou a nekontrolovaně se množí. Ochránci přírody upozorňují na to, že velký počet Závojnatek, kterým se někdy přezdívá "zlaté rybky" už začíná ohrožovat místní ekosystém. 

Úřady v provincii Alberta už vyzvaly všechny milovníky rybiček, kteří chtějí své miláčky pustit na svobodu, aby si to pořádně rozmysleli. Rybičkám se v kanadské přírodě mimořádně daří a dosahují větších rozměrů než v akváriích.  Jde většinou o Závojnatky, kterým se také přezdívá „zlaté rybky“, kvůli zlatavé barvě jejich těl.

Přemnožení rybek šokuje i samotné biology. „Je docela překvapivé, jak velké jsou a v jakém počtu je nacházíme,“ uvedla Kate Wilsonová, specialistka na invazivní druhy v přírodě. Pro odborníky je to signál, že rybičky dokáží přežít tuhou kanadskou zimu a ještě se úspěšně rozmnožovat ve volné přírodě.

Zlaté rybky začínají v Kanadě ohrožovat i jiné živočichy a to tím, že se zaměřují na stejný druh potravy. Výkaly Závojnatek navíc pomáhají v růstu řas, které ničí místní ekosystém. 

Zdroje:

Nejnovější články