Věda se věnuje populárnímu dojmu, že leváci jsou kreativnější. Platí to?

10. 7. 2025 – 12:58 | Člověk | Miroslav Krajča | Diskuze:

Věda se věnuje populárnímu dojmu, že leváci jsou kreativnější. Platí to?
hemisfery | zdroj: ChatGPT

Desítky let se říkalo, že leváci mají blíž ke kreativitě, že jejich mozky pracují jinak a že mezi nimi najdeme víc umělců, hudebníků nebo géniů. Jenže nejnovější výzkum ukazuje, že spojitost mezi levorukostí a tvořivostí je… nulová. Mýtus padá a vědci přichází s novým vysvětlením, proč jsme si ho tolik oblíbili.

Mýtus, který přežil celá desetiletí

Snad každý z nás slyšel: „On je levák, ti jsou přece kreativní.“ Přesvědčení, že lidé preferující levou ruku mají nějakou výhodu v oblasti tvořivosti, se vžilo do kulturního povědomí napříč generacemi. Leváci byli často spojováni s výjimečnými postavami jako Leonardo da Vinci, Beethoven nebo Einstein (i když u něj je to sporné).

Nová studie však přináší tvrdý datový protiargument: žádný vztah mezi levorukostí a vyšší kreativitou neexistuje.

Podle psychologického výzkumu publikovaného v časopiseBrain and Behavior vědci nenašli žádné statisticky významné rozdíly v kreativních schopnostech mezi leváky a praváky

 

Jak výzkum probíhal?

Studie se zúčastnilo více než 20 000 dobrovolníků z různých zemí. Vědci zkoumali nejen to, kterou rukou lidé preferují, ale také jejich výkonnost v kreativních testech, jako je:

  • divergentní myšlení (schopnost generovat nápady)

  • řešení neobvyklých problémů

  • vyjádření emocí uměleckým způsobem

Ukázalo se, že levorukost nemá s výsledky těchto testů nic společného. Výsledky se rozprostřely rovnoměrně napříč celým spektrem – praváci, leváci i ambidextři (lidé schopní používat obě ruce stejně) si vedli podobně.

Kde se tedy vzal ten mýtus?

Podle hlavního autora studie Dr. Frederica Doigera jde o tzv. asociační zkreslení. Známé výjimečné případy – jako třeba zmíněný da Vinci – utvářejí iluzi, že celá skupina má specifické vlastnosti.

„Je to stejné, jako kdybychom řekli, že všichni s brýlemi jsou inteligentní, protože mnoho vědců nosí brýle,“ vysvětluje Doiger


Navíc média i kultura mají tendenci hledat spojitosti tam, kde je to atraktivní. Leváci tvoří jen asi 10 % populace – a všechno, co je menšinové, automaticky vzbuzuje větší pozornost.

Co tedy ovlivňuje kreativitu?

Pokud ne ruka, co tedy určuje, kdo bude kreativní a kdo ne? Podle výzkumu je to kombinace mnoha faktorů:

Faktor Vliv na kreativitu
Výchova Podpora tvořivosti v dětství má dlouhodobý vliv
Školní prostředí Otevřené vzdělávací systémy podporují divergentní myšlení
Kognitivní flexibilita Schopnost „myslet jinak“ je důležitější než jakákoliv biologická predispozice
Osobnostní rysy Otevřenost vůči novým zážitkům a zvídavost výrazně korelují s kreativitou
Trénink Kreativita je do značné míry naučitelná a rozvíjitelná schopnost


Mozek není levý ani pravý

Další důvod, proč mýtus o levácích a kreativitě přetrval, souvisí s rozšířeným (a dnes již překonaným) dělením mozku na „logickou levou“ a „kreativní pravou“ hemisféru.

Moderní neurověda však ukazuje, že většina složitějších mentálních operací – včetně tvořivosti – vyžaduje spolupráci obou hemisfér současně

Kreativní proces je distribuovaný, nelokalizuje se do „levé či pravé“ části mozku – stejně jako nevyplývá ze zvyku psát levou nebo pravou rukou.

Shrnutí: Tvořivost nemá preferovanou ruku

Nový výzkum přináší jasné sdělení: být levákem není výhodou, pokud jde o kreativitu. To samozřejmě neznamená, že leváci nejsou kreativní – jen to, že nejsou kreativnější než kdokoliv jiný.

Jde o další příklad toho, jak kulturní mýty přetrvávají i bez důkazů, a jak je věda postupně rozplétá.

Chcete být kreativní? Nehledejte odpověď v dominantní ruce. Místo toho se ptejte, kolik času věnujete zkoumání, experimentování a tvoření. To jsou skutečné základy tvořivého mozku – bez ohledu na to, jestli držíte tužku vpravo nebo vlevo.

Zdroje:

Nejnovější články