26. 3. 2015 21:00 - Technologie
Když se v CERNu chystali poprvé spustit jeden z divů moderního světa, neobešlo se to bez podobných obav, jaké provázely řadu dalších technologických milníků.
ALICE, jeden ze sedmi detektorů částic, které se prohánějí tunely urychlovače,zdroj: dominikf
Senzacechtiví jedinci dokonce strašili veřejnost představou, že spuštění nejvýkonnějšího pozemského urychlovače vytvoří černou díru, která spolkne Zemi.
Nic takového se samozřejmě nestalo a urychlovač naopak přinesl zásadní objevy v čele s odhalením Higgsova bosonu, jednoho ze základních stavebních kamenů hmoty. Provoz inženýrsky enormně náročného zařízení se zároveň neobešel bez komplikací.
Ta nejzásadnější přišla několik dní po spuštění: 19. září roku 2008 způsobil únik tekutého helia explozivní reakci, během které bylo poškozeno 50 supravodivých magnetů. Náprava zabrala více než rok a urychlovač od té doby pracoval pouze na poloviční výkon.
Před dvěma lety byl odstaven a kromě servisních prací ho čekala příprava na nový, tentokrát už plný provoz. K obnovenému spuštění mělo dojít již před několika dny, ale start byl pozdržen zkratem v jednom z obvodů.
V CERNu samozřejmě nehodlají podcenit sebemenší maličkost a navíc nemohou urychlovač nahodit „jen tak“ – magnety je potřeba uvést do provozního napětí postupně, jako když zahříváte svaly pro nadcházející sportovní výkon.
Objev Higgsova bosonu je totiž pouze špičkou výzkumu, který urychlovač čeká. Ve frontě jeho potenciálních nálezů přešlapují především supersymetrické částice, jejichž existence zatím nebyla experimentálně prokázána.
Tagy: CERN LHC urychlovač částic Higgsův boson supravodivost supersymetrie
Zdroje: Wired
21. 2. 2019 19:59 - Příroda - 0
O tom, že jednou budeme "pěstovat maso v kádích", mluvil už v první polovině 20. století i Winston Churchill. Teprve v posledních letech se ale zdá, že pokrok na poli biochemie může skutečně přinést i reálné naplnění této vize. První burger vypěstovaný ze zvířecích buněk byl oficiálně sněden v roce 2013 v Londýně a od té doby segment umělého masa výrazně poskočil vstříc realizaci. Zdá se však, že s avizovanou ekologičností umělých burgerů to nemusí být tak růžové, jak se doposud zdálo. více
20. 2. 2019 21:35 - Vesmír - 0
Po šesti letech jsme se nejspíše dočkali objevu (staro)nového přirozeného satelitu Neptunu. Astronomům ze SETI Institutu se totiž podařilo v pozorováních Hubbleova kosmického teleskopu potvrdit existenci malého měsíce pojmenovaného Hippocamp (počeštěně také Hippocampus alias mořský koník). Poprvé jej astronomové detekovali již v roce 2004, ale až nyní byla původní pozorování potvrzena. více
20. 2. 2019 18:49 - Technologie - 0
Tokijské úřady zahájily testování nového varovného systému na ochranu města. Systém by pomocí kombinace dvou různých meteorologických radarů mohl riziko vzniku přívalových dešťů a tornád předpovídat až s půlhodinovým předstihem. Třetina devítimilionového Tokia leží pod úrovní mořské hladiny, novinka by tak mohla potenciálně přinést značné snížení rizika pro životy i majetek. více
19. 2. 2019 18:36 - Vesmír - 0
Před měsícem přistáli na odvrácené straně Měsíce, nyní plánují čínští kosmičtí architekti dosažení dalšího milníku - Čína chce být první stát světa, který ve vesmíru postaví fotovoltaickou solární elektrárnu. Stát se tak má možná již v roce 2025, alespoň tedy v pokusném režimu. Existuje však celá řada důvodů, proč lze i o vzdálenějším naplnění takové vize pochybovat. více
poslední komentáře | vstup do diskuze (celkem 0 příspěvků)